| IonutPopa77432 a întrebat:

Lumea se deșteaptă în fiecare zi. Oamenii se deșteaptă. După ce am urmărit Max Igan, O Nouă Perspectivă, Paradox și Dacul Liber, îmi este clar cum stă treabă. Sunt convins că pământul nu este sferic, nu suntem niște neînsemnați în univers și cu siguranță avem un scop. Ce ne mai rămâne de făcut atunci să schimbăm lumea? Cei care susținem teoria pământului plat. Dacă tot ești convins că pământul este sferic atunci uită-te la O Nouă Perspectivă, Mudflood, Paradox, Dacul Liber și cu siguranță îți vei schimba total percepția asupra vieții. Cum se face că ești cenzurat tot timpul? Cum se face că nu mai poți discuta despre pământul plat și Youtube nu mai recomandă astfel de clipuri, din ce cauză?
Dacă pământul ar fi rotund,sfera,etc,ca și idee, eu care la țara de ex am antena parabolică fixată spre un satelit,o antenă fixă,nu cu polarizator, atunci când pământul s-ar tot învârti, logic mi s-ar cam deregla toate canalele, nu? Și asta ar necesita în fiecare zi o altă reglare, ține tu cont că antena este fixă, ar trebui să mă plimb non-stop ca să recepționez acel satelit, asta dacă pământul s-ar tot învârti. Altfel, eu unul aș putea presupune până acum că totuși pământul este plat,însă ideea este de ce ni se ascund aceste lucruri,cu ce scop și multe altele?!?!? Zicea cineva că dacă sapa în jos ajunge la chinezi? Probabil că nu,dar,ce este totuși pe partea cealaltă a planetei,altă civilizație?!?! Și încă ceva dacă pământul ar fi rotund, în fiecare seară,ar trebui să vedem alte constelații de stele,dacă acestea chiar există și ceea ce vedem acum pe cer nu sunt fake-uri, dacă nu din România, atunci din altă țară, însă, mereu în fiecare seară aceleași stele:carul mic/mare, etc.Și dacă cerul este albastru din cauză că oceanele reflectă lumina soarelui, la un pământ rotund cred că la ceva intervale de timp ar trebui să fie cerul și verde... că doar sunt și păduri, sau numai alb, deci lumina asta "solară"se reflectă deasupra noastră, într-un fel de geam, prin urmare, cred că suntem captivi aici,iar de zburat spre alte lumi, nu va fi vorba prea curând sau poate că niciodată, deci, oare să fim cumva captivi aici, sau cum stă treaba? De ce este Alaska o zonă închisă? Dacă pământul ar fi rotund, un avion ar trebui să își regleze zborul la fiecare 5, în, gravitată? Nu există! Unde sunt aia 40-50 mii de sateliți care orbitează pământul? De ce nu se văd? Pentru că nu există, sunt numai fake-uri!

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De obicei când citesc astfel de întrebări râd vreo cinci minute și apoi trec mai departe. Dar uneori încerc să aflu mai multe despre cum poate ajunge un om să creadă că pământul este plat. Asta voi încerca să fac și acum.

Deci tu (și restul celor care "gândesc" ca tine) susțineți că există o conspirație mondială veche de mii de ani care a convins miliarde de oameni de-a lungul a sute de generații că planeta pe care trăim este sferică, ea în realitate fiind plată.

Ok...

Voi lăsa la o parte întrebarea "Cum ar fi posibilă întreținerea unei conspirații de asemenea anvergură?" pentru că voi primi un răspuns halucinant.

Voi lăsa la o parte și absolut toate dovezile care oferă absoluta certitudine că pământul este sferic, de la simple măsurători geometrice efectuate acum 2300 de ani până la observații directe din spațiu. Pentru că voi primi un alt răspuns halucinant.

Voi lăsa la o parte chiar și absurditatea conceptului că trăim pe un disc a cărui margine nu a fost niciodată descoperită de nimeni, deși avem mijoacele de transport necesare pentru a ajunge la marginea ipoteticului disc în câteva ore.

Așa că te voi întreba doar atât: Care este scopul acestei conspirații? Cu alte cuvinte, cine și ce ar avea de câștigat mințind în legătură cu forma planetei? Vorbim totuși despre o conspirație a cărei întreținere ar costa trilioane de dolari pe an.

Rezultă că cei care controlează, întrețin și perpetuează această conspirație își scot de undeva banii. De unde și cum?

| supadeceapa a răspuns (pentru johnnny123):

E troll, nu-ti bate capul laughing))

| FaraNume1245 a răspuns (pentru johnnny123):

"Cine și cum observă din spațiu, căci nu există sateliți/ alte lucruri asemănătoare?!?! Dacă ar exista le-am vedea!"

"Antarctica (n.r. sau Alaska, nu știu sigur) este un zid de gheață care nu ne lasă să ajungem la marginea Terrei! Nu putem nici zbura deasupra zidului, căci... hai să evităm subiectul acesta. Prin urmare, Pământul este plat!"

Obligatoriu /s de final.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow wow wow, let me just stop you here. Ca sa nu te faci de ras.
culoarea cerului nu e data de oceane laughing
Clipurile nu sunt cenzurate pe Youtube, si nici interzise.
Pur si simplu ai citit in subconstient titlul vreunui astfel de video, si era ceva gen, flat earth, Youtube doesent want you know.
Sau deleted from Youtube and reuploaded. De obicei tittlurile alea sunt niste minciuni ordinare.winking
Si fara sa iti bati prea mult capu, sa ti-l umplii cu prostii, si sa rada lumea de tine ca esti prost, poti imediat demonta toate argumentele alea ale tale de mai sus, ca faptul ca am zburat cu avionul de n ori, si pamantul de sus, se vede rotund happy nu cum zici tu acolo. simplu, nici n-ai nevoie de prea multe contra-argumente happy

| Horus35 a răspuns:

Ești ceva gen: "Dacă eu nu pot să înțeleg cum funcționează, atunci nu funcționează."

| User23434 a răspuns:

Interesant!