| demifcm77 a întrebat:

Ma gandesc sa studiez in strainatate. Imi puteti spune cateva universitati foarte recunoscute in domeniul economic, dare sa fie accesibile din punct de vedere financiar? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Eu am 3 prieteni care fac in Danemarca si Suedia. La multe facultati cursurile sunt in engleza si se intra pe examen(indiferent de nationalitate).La altele sunt multe locuri pentru straini. Nu toata lumea ar face o facultate in aceste tari pentru ca cei din Anglia/America/Franta/Germania etc isi permit sa faca facultatile la ei in tara.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai premii castigate la olimpiade internationale, poti studia oriunde in lume, trebuind doar sa-i contactezi si sa le trimiti rezultatele tale.
Daca nu, va trebuii sa platesti aceste facultati, care sunt in principiu intre 15-25.000 euro/an, fara cazare, masa si restul facturilor lunare
Preturi accesibile sunt doar la facultatile din Romania, unde preturile sunt extrem de mici, comparate cu cele internationale.

| CuriousStuff a răspuns:

Ce vrei tu nu exista. Si bun si cu bani putini. Accesibile din punct de vedere financiar nu sunt nici macar multe universitati din Romania (pentru majoritatea populatiei). Iar pentru cele de afara pretul e cam de 10-30 de ori mai mare decat ce gasesti la noi.

| demifcm77 explică (pentru CuriousStuff):

Harvard este gratuita. Universitatile bune obtin atatea fonduri si donatii incat pot finanta studentii gratuit.

| CuriousStuff a răspuns (pentru demifcm77):

Nu cunosc foarte bine legislatiile altor tari insa din cate stiu eu facultatile de stat nu au fonduri externe, din afara statului, au doar bursele si banii oferiti de stat. Iar facultatile private foarte rar sunt gratuite (ofera locuri bugetare), altfel de unde sa aiba bani din alta parte?

Si Harvard gratuita? De unde si pana unde?
https://college.harvard.edu/financial-aid/how-aid-works/cost-attendance
Preturile sunt aproximativ aceleasi ca la orice facultate de top din America.

| demifcm77 explică (pentru CuriousStuff):

Chiar la link-ul pe care l-ai pus scrie in dreapta "Amount that parents making less than $65, 000 are expected to contribute." Si este si un net price calculator unde poti calcula costurile si iti da 0.

| CuriousStuff a răspuns (pentru demifcm77):

Asta nu se aplica pentru studenti straini. Altfel, ti-am zis. Toti romanii, bulgarii, polonezii si restul ar face Harvard daca ar fi asa de gratuit precum spui tu. Asa cum a zis Anna, trebuie sa ai niste rezultate, altfel nu te primeste nimeni nici macar cu bani.

| demifcm77 explică (pentru CuriousStuff):

Bineinteles, pentru a ajunge acolo trebuie sa ai si rezultate. Au un acceptance rate de 5, 4%.

| Kogaion a răspuns:

In Danemarca, facultatea este gratuita inclusiv cazarea. Atat pentru danezi cat si pentru straini.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Si cate locuri pentru straini au si cati intra si pe baza a ce? Stiu ca e gratuita insa sunt aproape convins ca au extrem de putine locuri sau se intra foarte greu, altfel toata lumea ar face facultate in Danemarca.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Tot ce stiu eu despre facultatile din Danemarca si Suedia e din auzite, asa ca pot sa spun la fel de bine ca habar nu am, asa ca nu o sa ma bag in discutia asta, e posibil sa fie complet gratuit, cel putin pentru cei din tari UE, restul platesc. Insa nu stiu cat de bune si recunoscute sunt. Daca s-ar preda in engleza majoritatea elevilor care vor sa faca o facultate din tarile mai sarace ale europei ar merge acolo. Trebuie sa existe ceva chichita, altfel ar fi plin de polonezi, romani, unguri, sarbi, bulgari, cehi si altii... Si nu cred ca e cazul. Nu sunt complet informat in domeniu dar daca cunosti mai multe detalii sunt curios sa le aflu.
Cert e, apropo de intrebare, ca nu exista lucruri bune si ieftine. Facultatile bune si recunoscute dau scholarship-uri doar daca ai note extrem de bune sau iei un examen destul de greu cu nota mare. Altfel toti am fi cu facultati extrem de cunoscute.
Cei din Anglia, America... iau imprumuturi uriase din banci (cu care raman mult si bine daca au nenorocul sa nu-si gaseasca de munca in domeniul studiat si sa ajunga sa munceasca la un MC) ca sa isi permita sa faca facultati la ei in tara, crede-ma ca probabil ar alege cu drag o alternativa gratutita daca facultatea si diplomele ar fi exact aceleasi si la fel de recunoscute.

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Eu am 3 prieteni care fac in Danemarca si Suedia. La multe facultati cursurile sunt in engleza si se intra pe examen(indiferent de nationalitate).La altele sunt multe locuri pentru straini. Nu toata lumea ar face o facultate in aceste tari pentru ca cei din Anglia/America/Franta/Germania etc isi permit sa faca facultatile la ei in tara.