| UnuCuSapca a întrebat:

Mai care e faza cu temele de vacanta, ca stiam va nu au voie sa ne dea dar se inmultesc pe an ce trece si ma simt prost ca sunt in singura clasa de a 6-a cu teme de vacanta. Ma paste un gând sa nu le fac pentru ca anul trecut nu ne-au prea verificat, dar nu as vrea sa risc...Nici nu stiu, profesoara de romana e directoare la alta scoala si e foarte exigenta... Ceva răspunsuri?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma umfla rasul... cum adica nu au voie sa va dea teme de vacanta? Cine ti-a spus tie asta, ai visat, nu?

Temele de vacanta sunt perfect legale si ai obligatia sa le faci pe perioada vacantei, ca sa nu iei nota mica la inceput de an scolar, pentru ca ti se va verifica tema si vei fii notat.
Este o alta activitate pe care elevul are obligatia sa o faca, pe perioada verii, cand are timp foarte mult si poate citii lecturi si face exercitii la mate samd.
Spor la teme baiete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are ce iti face ca sunt teme de vacanta.Nu e nimic in timpul scolii.
Spune-i si tu ei sa faca nu stiu ce in vacanta asta legat de scoala...
Nu le faaa si punct.

| ElSueno a răspuns:

La română ai putea face câteva chestii pe acolo, din ce v-a dat. Nouă în fiecare vacanță de vară ne dădea să citim câte 8-9 cărți iar apoi să le povestim, și aia era prima notă din anul respectiv (iți dai seama că nu citeam eu atât laughing citeam 2 cărti pe jumate, ziceam că am citit 9 si așa luam eu notă mare). La mate chiar n-are rost să faci, sigurat n-o să verifice. Nouă ne zicea să le aducem în nu stiu ce zi și se prefăcea ca a uitat și tot așa. Dar dacă vrei, ai putea face 2-3 exerciții la mate și aia e.

| AlexuuM a răspuns:

Eu iti propun sa te apuci de ele chiar daca este faza asta acum ca nu au voie sa va dea teme de vacanta, nu conteaza. e ceva bine, daca nu ai face ai uita tot. Inca odata, apuca-te de ele si o sa stai linistit dupa. *FUNDA?*

| VictorCti1234 a răspuns:

Temele de vacanta sunt folositoare deoarece te ajuta sa-ti antrenezi mintea, sa te descurci mai bine in acea materie. Pur si simplu trebuie sa le faci ca te vor ajuta in anul viitor sa iti amintesti mai repede.

| Georgica2002 a răspuns:

Daca esti cls 6 nu este problema... eu nu am mai avut teme de vacanta din cls a 3 a
Iar acum sunt a 9 a
Uni profesori se schimba
In locul tau nu le.as face deoarece nu are ce.ti face nimeni
Nota nu poti primi
SA NU LE FACI laughing