| BubbleShoot a întrebat:

Maine dau un test la geografie din tot ce am facut pe semestrul 1 ( sunt clasa a 8 a ) oare ce sa fac. ce sa invat? ca este 1 caiet intreg si nu reusesc. va rog help.:X:X funda! >big grin

Răspuns Câştigător
| ElaMiha97 a răspuns:

Romania este o tara de marime mijlocie, relief variat, clima temperata, retea hidrografica bogata.Se afla in emisfera nordica, este traversata de paralelele de 46 grade latitudine nordica iar intersectia ei cu meridianul de 25grade longitudine etica, reprezinta centrul tarii. Punctele extreme ale Romaniei:-nord-Horodistea,-sud-Zimicea,-vest-Beba Veche,-est-Sulina, vecinii Romaniei.Muntii Carpati-Carpatii Orientali-(Grupa nordica,Grupa Centrala si Grupa Sudica),Carpatii Meridionali(Grupa Bucegi,Grupa Fagarasi,Grupa Parang,Grupa Retezat-Godeanu),Carpatii Occidentali(M-tii Banatului,M-tii Poiana-Rusca,M-tii apuseni) Deprersiunea Colinara a Transilvaniei,Subcarpatii,Podisul Getic,Podisul Mehedinti,Podisul Moldovei,Podisul Dobrogei,Campia de vest,Campia Romana, Lunca Dunarii, Delta Dunarii.Trebuie sa stii limite, diviziuni si caracteristici. Daca nu intelegi ceve intreaba-ma.

9 răspunsuri:
| Kesha1428 a răspuns:

Maine nu se face scoala,dar in caz ca tu faci Bafta! Iar daca vr sa inveti, invata esentialul, ca doar nu o sa va dea test din tot caietul.happy

| superpissy40 a răspuns:

Pai invata macar o ora fiecare lectie si incearca sa retii esentialul.Si cel mai important este sa nu inveti mecanic adica sa inveti cuvant cu cuvant.Bafta maine la test!

| ClaraLove a răspuns:

Vei lua 9 asa ca nu-ti face griji.

| BubbleShoot explică (pentru ClaraLove):

Cum sa iau 9. de fapt profu este foarte suparat pe noi si ne va da foarte greu.si daca nu invat n-am cum sa iau 9 :O:Olaughinglaughing

| eluboy13 a răspuns:

Daca nu esti in situatie de corigenta nu merita sa inveti.
Oricum succes! :*

| AndreiuTeUrmărește a răspuns:

Maine in scoala mea se fac ore. Deci, nu mai vorbiti aiureawinking.

| BubbleShoot explică (pentru AndreiuTeUrmărește):

Bine.si la mine.da aici nu vb daca se fc sau nu ore ci ce sa fac eu la test.ce sa invat cryingcrying :*

| xxxxTipaxxxxBrunetaxxxx a răspuns:

Maine nu se face sc! Ca e cod portocaliu pentru ninsori. Ia o mica pauzica si uitete putin pe fiecare lectie. Inv in mare parte sigur o sa va dea ce este mai important. Bafta! Sper ca te-am ajutat!

| waveed a răspuns:

În loc să stat pe forumuri ș.a mai bine stăteai deja și învățai...