| TheMonster2008 a întrebat:

Neata TPU! Am si eu nevoie de ajutor! Eu dau bacu anul asta la biologie vegetala si animala si nu stiu cum sa invat denumirile alea sau sa imi intre ceva in cap legat de materie! sunt deschis la orice sfat!

1 răspuns:
| PookieBear a răspuns:

Hmm,stiu sentimentul tongue.Eu am facut poezie din ele sau am luat primele litere din acele cuvinte complicate si le-am asociat cu altceva.De exemplu din familile de plante Cruciferae sau Rubiaceae le poti face legatura imediat cu cuv "cruce" sau "rubin"...incearca sa faci legaturi cu cuv sau persoane sau lucruri care iti sunt dragi ca sa le poti tine imediat minte.Sau fa-ti un palat al memoriei.De exemplu gandeste-te la camera ta, la toate locurile din ea, dulapuri, sertare si asociaza la fiecare denumire grea cu un obiect de la tine din camera, asa poti sa le inveti si in ordine pentru ca te gandesti cum sunt asezate obiectele in camera ta.Suna putin ciudat dar la mine a mers laughing))