| tribalwars a întrebat:

Nota la purtare

Astazi a venit la muzica o femeie cu care anul trecut am facut si tehnologie.
Ma apucase rasul, mai ales cu colegii pe care ii am.
M-a dat afara si apoi am intrat inapoi.
Am inceput iar sa rad, datorita altui coleg.
Mi-a zis sa plec acasa.
Am plecat, uitandu-mi 2 caiete.
Am coborat de acasa sa-mi iau cele 2 caiete, ce mi le aduse un coleg, mai intreg la minte.
Apoi colegii mi-au zis ca imi va scade media la purtare la 9, iar sefa clasei e responsabila sa-i spuna dirigentului asta.

Ca sa scap, incerc sa uit totul, sa nu le spun parintilor si apoi sa ma rog de sefa clasei sa nu-i spuna domnului diriginte.

E bine ce fac?

Răspuns Câştigător
| ĄŇÐİ a răspuns:

Buna.Nu trebui sa razi chiar daca ceilalti te-au facut.Daca le spui parintilor tai advarul ei te vor ierta pe jumatate... daca ii minti va iesi mult mai rau ( stiu asta ). Deci eu cred ca mai bine le-ai spune adevarul.Succesc!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca incerci sa o rogi pe sefa clasei sa minta, se va afla (fii sigura ca profesoara ii va spune dirigintelui) si se va alege si ea cu nota scazuta la purtare.
Eu cred ca cel mai bine este sa discuti cu parintii tai, sa le spui ca esti vinovata si iti asumi vina si sa accepti pedeapsa (care este bine-meritata). Incearca sa-ti controlezi comportamentul de-acum inainte si sa demonstrezi ca ai invatat lectia.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antitemepenet, pentru crima pedeapsa este alta. Pentru un elev care nu este atent la ore si rade aiurea (chestie care nu e o gafa, este o incalcare voita a unor reguli simple si normale), pedeapsa este eliminarea de la ora. Pentru un elev care nu intelege ca a gresit si sfideaza profesorul razand iarasi (desi a fost atentionat) este nevoie de o pedeapsa mai serioasa. Nu de alta, dar o sa devina obisnuinta acest comportament. Nu inteleg de ce atunci cand ar trebui sa fii 100% concentrat la ora ar trebui sa razi aiurea. Orice om se poate controla, mai ales cand e important. Daca nu, invata si prin metode coercitive. Sa stii ca si nota scazuta la purtare este tot pentru elevi, dar pentru aceia nedisciplinati. Nu e deloc un capat de lume, mai ales daca intelegi corect motivul si te corectezi.

| Idc12345 a răspuns:

Nu,nu e bine.Asumati fapta deoarece o sa fie mai bine.Bafta!

| InvizibLeUser a răspuns:

Daca nu sefa clasei sa speram ca nu se va mai gasi un tradator care-i va spune dirigintelui cele intimplate.nu stiu daca e corect sau nu dar adevarul tot timpul iese la suprafata, cit de tirziu n-ar fi. e mai bine sa le spui deodata parintilor de asta si cu speranta ca te vor intelege happy

| teodor10 a răspuns:

Astea in general sunt amenintari goale.Te ameninta cu scaderea notei la purtare ca se te cumintesti. Eu daca mi-as aduna toate pct scazute pe parcursul anului, la sfarsit ar trebui sa am sub 0 laughing. Dar nu stiu cum boala se face ca mereu am 10 laughing. Bn ca amenintarile acestea se transforma in realitate atunci cand esti prea lepra laughing

| DrDeath a răspuns:

Pai daca e serioasa femeia o sa ii spuna ea dirigintei.Eu am la purtare 8 si crede-ma ca nu e mare lucru.Macar sti ca te-ai distrat.Eu am 35 de absente + ca ma comport cum vreau eu.

| Smecherul_3765 a răspuns:

Ai putea sa-i spui cai faci orice si atunci ar putea accepta daca nu nu stiu la noi e cu totul altceva eu sunt responsabil cu disciplina si seful clasei la noi nu prea face nmc

| Kitty_7752 a răspuns:

Gawsh. mare branza
Dar ar fi bine sa le spui alor tai. sau incearca sa o indupleci pe shefa

| Kitty_7752 a răspuns:

Nota 9 nu e mare brazna. si eu am 9 si 45 de absentze numai chiuluri si ai mei ma tot freaca ca nu e bine. ble ble chatterbox
Si la scoala ma comport cum vrea cu cine vreau love struck

| JulianaMokebee a răspuns:

Hai ba :\ dumnezeule sfant, ai ras doar, atat.
Pe mine ma da afara in fiecare zi cate un profesor si am miiii de absentestraight face
Si nota mea la purtare e 10 =]]
Si sunt si la DECEBAL rolling on the floor deci nu cred ca se va intampla cevaoh go on
Ca sa se scada nota la purtare trebuie propusa chestia asta si toti profesorii voteaza adica no.Asa se procedeaza la noi la scoalaoh go on
Si pentru o chestie dinasta CHIAR nu are cum sa iti scada media la purtare.Stai relaxo laughing >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

decat sa ai nota szazuta la purtare eu zic sa nu fie sifonara aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, ar trebui sa-i ceri scuze doamnei profesoare care zici ca-ti va scadea media la purtare si sa incerci sa-i explici de ce ai ras. Poate va intelege si nu-ti va mai scadea media.
SFAT : Nu mai rade in ore, fie ce o fi! Nici colegii mei de clasa nu sunt intregi la cap,dar reusesc sa fac fata,neacordandu-le importanta. De exemplu, ei mereu dau vina pe elevii celeilalte clase de a VIII-a, atunci cand strica ceva; fac o harmalaie de nedescris si profesorii ne pedepsesc pe toti pentru ce traznaie face vreunul.Iar asta e nimic in comparatie cu ispravile lor...
Dar fa la fel ca mine:nu le da atentie si nu te vor mai face sa razi in ore! (in pauze mai zic!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Brigaela tu ai impresia ca toti suntem perfectiunea intruchipata? Nimeni nu are voie sa faca nicio greseala, nicio gafa? Totul este numai lapte si miere in lumea ta?
Daca i-a venit sa rada a avut motivele ei (prostesti sau intentionate), dar asta nu inseamna ca a facut o crima! Asa nu e un motiv ca toti sa sarim cu gura ca pedeapsa va fi "bine-meritata"!
Si nu se scade nota la purtare dintr-o singura gafa. Se scade daca elevul continua sa aiba o atitudine nepotrivita fata de acel profesor.
Din punctul meu de vedere unii exagereaza!

| annahandball a răspuns:

Nu e bine ce faci! Nu sefa clasei e responsabila sa ii spuna dirigintei ci profesoara pe care ai deranjat-o(sg va vb ea cu diriginta ta inaintea sefei clasei). Tu ar trebui sa vb cu diriginta sau parinti tai despre problema asta pentru a incerca sa nu iti scada nota la purtare sau poti sa vb cu profesoara pe care ai inervat-o si sa iti ceri scuze mai intai. Daca profesoara se va linisti nu mai vor fi probleme dar daca nu poate chiar sa se duca la directoare si sa iti chme parinti la scoala(la mine asa se face). Vb cu profesoara care te-a dat afara si spune-i ca iti pare rau si ca nu o sa se mai intample. Daca nu merge atunci trebuie sa vb cu diriginta si sa o intrebi daca stie ceva rau legat de tine! Mult noroc!

| RockOut4ever a răspuns:

Mie profa de eng mi-a pus 3 ca am izbugnit in ras cu o colega in timp ce scria la tabla, iar cand a aflat mama a facut scandal la scoala pentru ca eu stiu ffffffffff bine engleza si daca na intreba ceva stiam sa raspund... Deci eu am avut un 3 la eng in sem I si nu m-am consumat atata. Chiar eram bucuroasa de primul meu 3 ( is in a5a). Nu-i sfarsitul lumii un punct scazut la purtare... Funda?