| CRISSCRISTIAN99888 a întrebat:

Nu imi place scoala! puteti sa imi spuneti un sfat care sa ma ajute sa imi placa?

multumesc!

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Bravo, Brigaela, sincere felicitări!
Cît pentru Crisscristian, cred că că cel mai bun răspuns este acela de a nu ți se da niciun sfat. Acum cînd ești „școlar".
Dacă de la ceastă vîrstă marșezi pe astfel de idei nu cred că mai ai nevoie de sfaturi. Deși, se spune, nu s-a născut niciun om învățat, s-ar părea că tu le știi pe toate și nu ai nevoie de învățătură.
Că în urmă cu 100 -200 - 300 și mai mulți de ani în urmă se putea trăi și fără să înveți carte, e adevărat, dar astăzi nu poți fi NIMIC în viață fără a avea un minimum de învățătură de carte.
Și, cînd vei ajunge pe la vreo 30 - 40 de ani și vor rîde copiii de tine că ești rezultatul neștiinței tale nu știu cum te vei simți în acea situație.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te cateva luni la munca necalificata, asa cum vei face toata viata daca nu ai scoala. Vei vedea dupa 6 luni de sculat la 4 dimineata si muncit in frig 12 ore ca te simti cea mai norocoasa persoana din lume ca ai privilegiul sa te duci la scoala si sa inveti gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii atent in timpul orelor, sa-ti faci toate temele, si sa incerci sa vezi parte buna a lucrurilor! Noi nu mergem la scoala doar pentru a invata, ci pentru a ne forma un comportament bun.Bafta!

| BlackDarkAngel a răspuns:

Nu pot spune ca imi place scoala, dar nu pot spune nici ca o urasc. Adica, la scoala invatam multe lucruri utile dar in acelasi timp multe se rup de realitate si atunci devine enervant. Dar daca nu ai scoala, nu ai nimic! Nici casa, nici masa si nici respect din partea celor din jurul tau. Esti un zero barat! Trebuie sa iti modifici stilul de a gandi, trebuie sa iti scoti din cap ideea ca scoala este urata sau plictisitoare fiindca astfel vei avea multe de pierdut in viata. Cum necum, cu premiul I sau cu mentiune toti au in ziua de azi cel putin 8 clase, chiar daca in capul lor nu e nimic dar nu mai conteaza asta fiindca atunci cand te angajezi undeva toti se uita la diplome si la clasele absolvite, nu stau sa iti verifice cutiutele din creier. Deci chiar daca iti place sau nu, chiar daca iei note mari sau mici, invata ca sa ajungi cineva in viata... fara scoala esti un nimeni. Nu te mai gandi atat de mult la distractie pentru ca vei avea timp si pentru asta,dar mai tarziu. Termina o scoala, un liceu, angajeaza-te undeva si apoi distreaza-te. Eu cred ca distractia e mai,,distractiva" atunci cand stii ca o latura din tine este una responsabila.
Priveste partea buna a scolii:
-viata sociala mai buna: colegi,amici,prieteni, comunicarea cu profesorii, facebook-100 de prieteni. Ce sa vrei mai mult?
-acumulare de noi cunostinte: despre corpul nostru sau al animalelor, despre mediul inconjurator,despre plante, autoturisme. -> astea chiar iti vor fi utile in viata de zi cu zi
-,,notiunile" de baza ale vietii: literatura si gramatica [,] care te vor ajuta sa comunici si sa nu te faci de ras in fata altora, matematica pentru a numara banii [poate asa intelegi mai bine:p] si limbile straine precum engleza si franceza (ca atunci cand vrei sa pleci intr.o tara straina sa nu zici,, aoleu, nu stiu limba aia, FUCK" big grin
-etc.etc.etc.etc
Sunt o groaza de motive pentru care sigur vei iubi scoala, sau daca nu te vor determina sa iti placa, macar te vor face sa vrei sa ajungi cineva in viata si vei invata cat de cat.
Succes la scoala!

| andreicaia99 a răspuns:

Gandeste-te ca fara scoala nu ai un viitor o sa ajungi ca cersetorii care ii vezi pe strada nu o sa ai nimic o sa te gandesti mereu la ziua de maine daca o sa ai ce pune pe masa si cum tu esti baiat vei fi capul familiei deci trebuie sa inveti

| PinkyMoneybay a răspuns:

Gandeste la faptul ca daca nu inveti bine, faci cursuri vara, ca daca nu inveti, nu o sa ai un viitor, alta chestie care ma ajuta pe mine este ca poti primi bursa si iti cumperi ce vrei atunci cand vine.