| byby123456 a întrebat:

O scandura din lemn cu densitatea 0, 7 g/cm cubi cantareste 6, 3 kg.Stiind ca scandura are latimea 15 cm si grosimea 2cm calculati lungimea ei. cine stie raspunsu la aceasta intrebare ia funda

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Pai byby, imparti masa la densitate si afli volunul. Din faptul ca volumul este produsul celor trei dimensiuni, imparti volumul calculat anterior la produsul dintre latime si grosime si afli lungimea scandurii. Spor la lucru, ca nu e greu.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Scuze, am scris cu "n" in prima fraza. Corect: volumul.

| andreidraga a răspuns:

300 cm = 3 m