| anonim_4396 a întrebat:

Pe whatsapp, pe grupul de clasa 5, m-am certat cu un coleg,m-a înjurat,l-am înjurat,dar amândoi am șters răspunsurile. Totuși,nu vreau ca diriginta sau el să mă zică la părinți că înjur (nu mă judecați,nu spuneți că voi nu ați înjurat niciodată)ce aș putea face? Nu vreau bătaie,morală și ceartă sadDar mă simt bine când înjur,nu știu de ce, dar așa mă simt.Ce aș putea face (în afară de a nu mai înjura, că deja toți colegii știu și oricum am prea multe păcate)?

3 răspunsuri:
| Termopile a răspuns:

"mă simt bine când injur" atuci e grav eu zic să remediezi problema pentru că nu e normal să te simți bine când înjuri. Cât despre a fi pârât pai dacă te-ai certat pe what up și ai șters alea și tu și el și nu a apucat nimeni să vadă nu va afla nimeni. Repet scapă de plăcerea înjurături nu e bine să înjuri, să îți placă să înjuri.

| anonim_4396 explică (pentru Termopile):

O să încerc

| SpiridusulCelCurios a răspuns:

Și eu eram la fel când eram în perioada 12-16 ani. Înjuram fără un țel anume. Mă simțeam bine, luam totul în glumă, nu-mi păsa.
Acum regret că m-am comportat așa.
Încearcă să fii pozitiv și să găsești partea în orice. Încearcă forțat să renunți la obiceiul de a înjura. O să fie foarte greu la început, dar în timp îndelungat o să vezi că nu vei mai fi tentat să înjuri.
Evident că o înjurătură odată și odată tot îți va scăpa, dar per total vei vedea o schimbare în bine.
De altfel, dacă ești mai pozitiv, ești și mai vesel, din experiență.
După ce am renunțat la înjurat, am înțeles de fapt că nu eram fericit, ci doar o făceam ca să ies în evidență...