| Naiky3Run4 a întrebat:

Proba optionala la bac ma ajuta cu ceva mai departe la facultate?
As vrea sa urmez o faculatate de electronica, automatica sau inginerie electrica dar ca sunt indecis. Daca la proba optionala am sa aleg informatica o sa ma avantajeze intr-un fel? Sau nu prea conteaza si pot sa dau la altceva...

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu ia bacul asa cum crezi ca este mai comod pentru tine si dupa aceea poti sa dai admitere la oricare facultate doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar proba de romana te ajuta cu ceva la facultatile alea? Cred ca nu. Asta chiar ar trebui sa fie optionala pentru ca e bagata pe gat doar pentru ca unii de la Real nu-s in stare decat sa urmeze facultati umaniste mai departe si le trebuie mediile/notele din liceu si de la Bac!
Tu vorbesti de proba 3 la alegere, care e practic tot obligatorie!

Deci la Bac (scris) sunt acum 3 probe obligatorii pentru profil Real(mate-info):
- romana
- mate
- alegere intre informatica, fizica, chimie, biologie.

La facultatile pe care le ai tu in vizor de la Politehnica te ajuta mai mult fizica. Se da si admitere din ea. Aici conteaza decat un procent modest media generala de la Bac.
Proba de informatica te-ar fi ajutat daca dadeai la facultate de mate-info. Insa pana si acolo iti trebuie cunostinte pentru care Bacul nu e suficient ca pregatire.