| Ka0ru a întrebat:

Pt bac, dacă se nimerește caracterizare de personaj la Enigma Otiliei, trebuie neapărat caracterizarea lui Felix sau poate fi a oricărui personaj tip? (Costache-avarul, Stănică-arivistul, etc)

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă nu ai alte mențiuni, poți orice personaj, dar nu văd de scrii atât despre costache. la felix și otilia ai cel mai mult de zis

| IonutViciosul a răspuns:

În principiu cele 3 personaje care pot fi caracterizate când vine vorba de "Enigmă" sunt Felix, Otilia și Costache. Nu știu dacă poți caracteriza și pe altcineva, personaje secundare de genul Stănică sau cine mai e acolo. În culegerile de eseuri le găsești doar pe cele 3.
Succes!