| Deeea_8899 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie ce materii se fac la " stiinte sociale " si "stiinte ale naturii " (bio-chimie). nu sunt sigura ce sa aleg mai am cateva zile si trebuie sa ma decid. Sincera sa fiu nu prea imi place chimia dar. eu as vrea sa urmez medicina. si aici la mine este doar o clasa la stiinte sociale si multi vor sa mearga acolo. eu am media 9 si ceva ca examene or stricat mult. si dincolo sunt doua dar mie imi place foarte mult geograifa.( am ajuns pana la judeteana ) Pot zice si romana, engleza, biologia. dar totusi ce crezi ca mi s`ar potrivi?

4 răspunsuri:
| Munchkin a răspuns:

La ştiine sociale se face multă istorie + 2 ore de psihologie pe săptămână. Dacă vrei să urmezi medicina te poţi duce la absolut orice profil vrei, chiar şi mate-info şi filo, dar totuşi recomand ştiine ale naturii, pentru că se face ceva mai multă biologie. Şi nu-ţi face griji cu chimia, dacă nu te descurci poţi face meditaţii.

| loricel a răspuns:

Profilul stiinte sociale se axeaza pe: romana, istorie, geografie, limbi straine, logica, filosofie, economie. Faci decat vreo 2 ore de matematica pe saptamana.Bacul,din cate stiu eu, se da la romana, geografie/istorie si o limba straina

| stefangeles a răspuns:

La stiinte ale naturii unde sunt si eu de alfel faci aceleasi ore ca si in generala doar putin mai multa biologie si chimie, mai putina romana big grin iar la stiinte sociale faci aceleasi ore ca si in generala doar ca faci 2 ore de mate pe saptamana in schimb faci mai multa romana si istorie big grin

| Noname_6326 a răspuns:

La stiinte sociale 3 ore de engleza, 4 de romana, 2 de geografie, 3 de istorie, 3 de logica, 1 biologie, 1 latina, 1 chimie, 2 fizica, 2 matematica, iar din clasa a 11-a nu o sa faci chimie, fizica si inca ceva dar nu mai retin exact. dar matematica faci pana in clasa a 12-a si ai posibilitatea de a da bac (doar daca vrei)
la stiinte ale naturii matematica (pana in a10-a mai ales, adica 4 ore pe saptamana, pe a 11-a doar 3)-biologie (pana in a 10-a, 2 ore; a 11-a, 3 ore)-fizica (3 ore)-chimie (2 ore)Cam astea sunt materiile de baza, iar tezele le dai la : romana, mate; si la alegere 2 materii dintre: biologie, chimie si fizica. cu media care o ai intrii la orice profil;. te cred ca vrei sa urmezi medicina dar este foarte grea mai ales daca nu-ti prea place chimia. dupa cum vad iti plac materiile de filologie si stiinte sociale si te descurci foarte bine. te-as sfatui sa mergi la filologie sau daca nu.la stiinte sociale.alegerea e a tahappybafta