| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie formula florala la gladiola //nu gasesc pe net ..la gladiola sau la orice floare in afar' de lalea big grin. funda

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Ce formula ma?laughing eu o stiu pe aia de la trandafir este Ch2HClSo1 rolling on the floor

| Àηđяεëa a răspuns (pentru ombladon):

Ha ha ha... ia in fine o funda ca oricum nu o sa raspunda nimeni rolling on the floor)

4 răspunsuri:
| Dalidah a răspuns:

Ord. Rosales

Fam. Rosaceae

Subfam. Rosoideae. Formula florală: K5; 5+5 C5 A¥ 1
Ex.: Alchemilla flabellata (creţişoară), Alchemilla mollis (creţişoară), Dryas octopetala (arginţică), Filipendula ulmaria (creţuşcă), Filipendula vulgaris (aglică), Fragaria vesca (fragi de pădure), Geum montanum (mărţişor), Geum reptans (plăcinţele), Geum rivale (călţunul doamnei), Geum urbanum (cerenţel), Potentilla anserina (coada racului), Potentilla argentea (scrântitoare), Potentilla erecta (sclipeţi), Potentilla reptans (cinci degete), Potentilla ternata (scâteiuţă de munte), Potentilla thuringiaca, Rosa canina (măceş), Rosa pendulina (măceş de munte), Rubus hirtus (mur păros), Rubus idaeus (zmeur)

Sau
Ord. Orchidales

Fam. Orchidaceae

Formula florală: P3+3 A1+0,0+2,5-2 G (3)

Obs. Orhidacele reprezintă ca mărime, a doua mare familie de angiosperme.
Ex.: Anacamptis pyramidalis (bujor), Corallorhiza trifida (buzişor), Dactylorhiza incarnata, Dactylorhiza maculata (Mâna Maicii Domnului), Dactylorhiza sambucina (bozior), Epipactis helleborine (mlăştiniţă), Goodyera repens, Gymnadenia conopsea (ură), Neottia nidus-avis (trânji, cuibuşor), Nigritella nigra, Nigritella rubra (sângele voinicului), Ophrys insectifera, Orchis militaris, Orchis morio (untul vacii, poroinic), Orchis ustulata, Platanthera bifolia (stupiniţă), Pseudorchis albida, Traunsteinera globosa (poroinic)

| Àηđяεëa a răspuns (pentru Dalidah):

Mersi pentru raspuns ...am dat deja funda.

| Dalidah a răspuns (pentru Àηđяεëa):

Nu-i problema. Sper doar ca te-a ajutat.happy