| Arrysa a întrebat:

Recomandati-mi si mie carti cu fantome! plz... funda+vot!

Răspuns Câştigător
| AlinnutSsa a răspuns:

Bunahappy

Doresti carti horror intr-un cuvant.

Nu stiu daca sunt cu fantome, dar am auzit ca sunt bune [ horror]

Daca rezisti sa citesti mult. uite incearca urmatoarele:

Twilight [ nu sunt de groaza da sunt bune]

Casa Noptii: Semnul; Tradarea; Aleasa; Infruntarea; Tentatia.

Vampirii din morganville: Casa de sticla; Balul fetelor moarte; Aleea Intunericului; Banchetul nebunilor [ nu stiu daca mai sunt mai multe; daca sunt mai multe volume te interesezi tu]

Micutele mincinoase.

Academia Vampirilor: 1...6

Jurnalele Vampirilor: 1...6

"616 totul este infern", de la editura Tritonic

a 16a luna

Fior

Fantoma din Canterville

Zona interzisa de Withley Strieber

Marc Levy "Si daca e adevarat" si "Te voi revedea"

" Mai las-o moale cu fantomele" de Megan Crewe.

Cutia cu fantome'' de Joe Hill

din cate ti-am dat poate reusesti sa iti alegi una.

ps: daca nu iti este cu suparare, mi-a luat mult timp sa caut si sa scriu. funda? puppy dog eyes

15 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Interviu cu un vampir de Anne Rice

Fantoma de la Opera de Gaston Leroux

| Adr1aNNN7 a răspuns:

Domnisoara Cristina big grin

| YourFriend a răspuns:

Iti recomand carti cu fantome. fundita? big grin

Si acum cartile:

Fantoma din Canterville

Zona interzisa de Withley Strieber

Cronicile din Wardstone:
Cartea intai:Ucenicul Vraciului
Cartea a doua:Blestemul Vraciului
Cartea a treia:Secretul Vraciului
Cartea a patra:Batalia Vraciului

Se Arata Furia Oarba de John Saul

Torment

616 Totul Este Infern

Si cam atat imi vine acum... Spor la citit. Apropo, fundita? big grin

| YuukiYou a răspuns:

Astea sunt preferatele mele:
"Fantoma din Canterville":X - Oscar Wilde
"Portretul Fantomei":X - Avi
"Pictorul de portrete":X - Charles Dickens
"Turnul din Wolverden":X - Grant Allen
"Colind de Craciun" :X- Charles Dickens
Ar mai fi si:
"Camera cu fantome" - Charles Dickens
"Poveste batranei doici' - Elisabeth Gaskell
"Umbra" - Edith Nesbit
"Fantoma doamnei Crowl" - Joseph Sheridan Le Fanu
"Usa deschisa" - Charlotte Riddell
"Fantoma de la opera" - Gaston Leroux
"Cel adevarat si cel fals" - Alfred Baldwin
Cam astea le-am citit eu. Unele sunt putin amuzante, altele mai triste...mie mi-au placut toate. Poate ar fi trebuit sa ne spui si varsta sa te putem ajuta mai binewinking

| Doublekillll a răspuns:

Fantome. Case bîntuite şi istorii despre fantome(Autor: John Guy)
Zona interzisa de Withley Strieber

| filaret03 a răspuns:

Zona interzisa de Withley Strieber, Mai las-o moale cu fantomele" de Megan Crewe sper ca te-am ajutatbig grin

| Carissa a răspuns:

Buna! Cred ca te pot ajuta. Exista o serie de cartii :Goosempumps. Vreo 28 de carti numai gen : Fantoma Latratoare, Fantoma de la teatru, Casa bantuita...chesti de genu`. Sper ca te-am ajutat :*

| Lola_9418 a răspuns:

Uite o poveste ( rezumat) este cu Bloody mary ( nu stiu daca o stii)
A fost o data, o fata de 12 ani pe care o cheama Mary. Ea a adormit dar cateva ore mai tarziu, fata a murit. Tatal ei i-a facut in curte ( stateau la tara) o groapa iar in ea un sicriu. Langa sicriu a adaugat un clopot pe care, daca se va trezi, Mary sa il apuce. A ||-a zi mama sa era in doliu, dar s-a dus la mormant sa-i puna lui mary flori. Ea a vazut ca clopotul nu mai este si la cheamat pe sotul ei. Tatal a sapat in groapa, a deschis cosciugul. El a vazut ca fata lui era plina de sange. I-a vazut unghiile infipte in cosciug.
Aceasta legenda este americana... Sper ca ti-a placut big grin

| deeyuhd a răspuns:

Iti pot recomanda o carte destul de interesantahappy
"Fantoma din Canterville"

| AndyBAndy a răspuns:

Iti zic eu o poveste de groaza:un cuplu fericit s-au mutat intr-o casa in care oamenii ziceau ca ii bintuita, dar mai tarziu oamenii de stinta au dovedit ca minteaurolling on the floor

| OK_Tudor_1990 a răspuns:

Carnacki vanatorul de fantome:
-Taramul noptii
-Intoarcerea demonului
-Cainele Cenusiu
Paznicul demonilor:
- Intoarcerea in infern
- Demonul zombie

| Bleotea_Violeta_1990 a răspuns:

Eu îți recomand Anna in veșminte de sânge este primul volum iar al doilea este Fata din cosmaruri de Kendare Blake

| rekapa a răspuns:

Incearca totusi " Joe Hil "... nu am citit-o dar am auzit ca este ok. big grin

| Andreea_Antonia_1987 a răspuns:

Fantoma din Canterville.
Este o carte buna.winking