| anonim_4396 a întrebat:

Sal tpu.Ma gandeam ce as putea sa fac dupa ce termin liceul dar nu-mi iasa nici cum..adica mi-ar fi placut sa lucrez in domeniul IT.dar nu sunt la profil real..ci uman (filologie)..sau in politie. poate trec la teorie dar proba fizica.(nu-s buna la sport)..sau in criminalistica dar (trebuie sa faci facultatea de politie sau academia cum s-o numi.).Y_Y cred ca la tot ce m-as gandi gasesc mereu ceva la ce nu ma pricep..adica dupa ce termin liceu habar nu am ce as putea sa fac..nu ma pricep la multe chestii.sadputin HELP?

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Daca nu te pricepi la multe chestii, macar stii sa vorbesti si sa pui o stampila, nu? Psihologie, sociologie, relatii internationale, limbi straine, etc, tot tacamul, oameni creativi, cu imaginatie, care fac totul dintr-un pix.
www.rubinian.com,gasesti aici lista meseriilor cu ceva explicatii, e foarte folositor.
Indiferent ce alegi, ai grija sa iti placa. Nu merge acolo pentru ca ti se pare interesant, cool, pentru ca si altcineva a mers, etc. Mergi pentru ca iti place si vei avea o viata fericita, cu un serviciu care te satisface macar din punct de vedere emotional.

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Ma pricep foarte bine la engleza..si putina franceza,, ma pricep la arta si cam atat..cred.

| givehelp a răspuns:

Adica ai frica pe moment, deci nu te stresa, mai intii gandeste-te ce ai face cu placere in fiecare zi. Si spre exemplu daca aceasta ar fi criminalistica atunci nu mai e asa de greu sa faci si niste sport. Succes. As fi facut si eu criminalistica, dar parintii mi-au zis ca nu e specialitatea femeilor, si le-am facut in ciuda lor si am facut jurnalism big grinbig grinbig grin