| Giozy a întrebat:

Am intrebare foarte importanta pentru mine, sunt clasa a 8-a si va trebuii sa aleg un profil,bio-chime sau mate-info,as vrea sa stiu informatii despre amandoua profile,cat de greu e la mate-info,informatica m-ar pasiona,dar nu stiu ce sa zic de matematica,nu zic ca nu imi place dar...mi-e frica sa nu fie foarte greu, mai ales bacul

Răspuns Câştigător
| Damonana a răspuns:

Depinde de nivelul liceului si de profesor.dar in principiu da..adica sa nu te astepti ca ajungi la liceu si o sa pice numai 10 in catalog. Eu am luat 9, 3 in evaluarea nationala si am terminat cu 7 media la mate.dar tinand cont ca cea mai mare era 9...era destul de binelaughing dar corijent nu ramai. Asa ca eu sugerez mate info bafta:*

Răspuns Apreciat de Editori
| Creierash a răspuns:

La mate-info vei studia matematica mai avansata (algebra si analiza matematica), introducere in informatica (si implicit introducere intr-un limbaj formal de programare, de obicei fie C, fie C++, fie Pascal), si fizica. Pe astea 3 se pune accent. Studiile se continua de obicei cu facultati de inginerie sau de programare.
La stiinte faci matematica mai usoara, informatica aproape deloc, dar faci 3 ore pe sapt de chimie si 3 de biologie. Studiile se continua cu facultati de medicina sau altele care sa tina de industria chimica, agronomica, veterinara, etc.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu dai bacul la mate daca esti la mate-info, dar e mai greu profilul.

| Damonana a răspuns:

Eu sunt pe mate-info si da, matematica e destul de grea dar nu asa cum ecagereaza majoritatea(cei de la alte profile) si eu am avut aceeasi dilema in a 8. a dar eu consider ca ti se deschid mai multe orizonuturi de la mate info decat de la bio chimie...plus ca sa nu compari biologia si chimia de generala cu cea de liceu.e mult mai grea cu multi termeni noi, iar la fizica majoritatea lucrurilor se repeta. La informatica nu este asa greu dar trebuie sa inveti si sa te prinzi de la inceput. dupa o sa fie foarte mult de recuperat. Eu una as sugera mate-info.
Sper ca te.am ajutat:*

| Giozy explică (pentru Damonana):

Si m-as descurca la mate-info daca is de nota 7-8?
Toti colegii imi spun sa nu ma duc pe mate-info, ca raman "corigent" din primul an(desigur ca ei merg la profesionala)

| Giozy explică (pentru Damonana):

Pai nivelul liceului(Liceul Teoretic Mircea Eliade Lupeni), nu stiu ce sa zic, daca media minima cu care s-a la mate info e 4, 80laughing))

| Damonana a răspuns (pentru Giozy):

Depinde de nivelul liceului si de profesor.dar in principiu da..adica sa nu te astepti ca ajungi la liceu si o sa pice numai 10 in catalog. Eu am luat 9, 3 in evaluarea nationala si am terminat cu 7 media la mate.dar tinand cont ca cea mai mare era 9...era destul de binelaughing dar corijent nu ramai. Asa ca eu sugerez mate info bafta:*

| onyvirus a răspuns:

In ambele ai nevoie de matematica daca ati place istoria ia-o pe bio-chimie dar e mai greu ca mate-info

| Alexandra_Lory_1998 a răspuns:

Eu iti recomand bio-chimie