| alex2009 a întrebat:

Salut am o mica nelamurire eu sunt la profil de electronica dupa cum stiti exista curent monofazat cu o singura faza si trifazat cu 3 faze dar astazi profesorul ne-a pus o intrebare cum se numeste cel cu 2 faze si a zis sa cautam raspunsul am cautat pe net dar nu am gasit ma puteti ajuta cu un raspuns? Nici unul din clasa nu am stiut raspunsul. Multumesc

4 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Presupun ca ar fi asta, daca exista:

Motorul de curent alternativ

Motoarele de curent alternativ funcţionează pe baza principiului câmpului magnetic învârtitor. Acest principiu a fost identificat de Nikola Tesla în 1882. În anul următor a proiectat un motor de inducţie bifazat, punând bazele maşinilor electrice ce funcţionează pe baza câmpului magnetic învârtitor. Ulterior, sisteme de transmisie prin curent alternativ au fost folosite la generarea şi transmisia eficientă la distanţă a energiei electrice, marcând cea de-a doua Revoluţie industrială. Un alt punct important în istoria motorului de curent alternativ a fost inventarea de către Michael von Dolivo-Dobrowlsky în anul 1890 a rotorului în colivie de veveriţă.

| Incubus a răspuns:

Simplu :bifazat, mono-bi-tri.

| Incubus a răspuns:

Sunt curios de ce a fost raspunsul meu cosiderat nefolositor?
nu am raspuns la intrebare? sau doresti mai multe detalii(presupun ca tu, alex, ai facut asta)dac vrei mai multe detalii ori ma contactezi ori iti arunci ochi prin carte si asa ai fi stiut si ce intrebi
motoare bifazate gasesti la tot pasul daca cauti(nu este nevoie de 2 faze ca sa functioneze ci de doar un capacitor care sa defazeze faza initiala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E smecher profu tau... Curentul monofazat are de fapt DOUA faze, deci ar trebui sa se numeasa bifazat.