| cive14 a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de niste mici sfaturi/pareri. Merita sa fac facultate de informatica daca nu am terminat liceu de info, in conditiile in care sunt atras de acest domeniu, dar nu am cunostinte bogate?
De asemenea, m-ar interesa si ceva facultati de informatica care nu au examen pentru admitere.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Vazusem facultatea de automatica din Brasov, si ultimii admisi, erau note foarte mici, 5.5, 5.7, de asta am si spus ca probabil e mai usor. Oricum, orice facultate in acest domeniu este destul de grea pentru ca are 2 chestii putin complicate, matematica, si limbaje de programare. Si eu oscilez intre automatica si calculatoare.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti tare la matematica, da merita sa te arunci asupra unei facultati de Info.

Cat despre admitere, ma indoiesc ca poate intra oricine de pe strada la facultate!
Daca ai habar de cum se opereaza un PC, nu inseamna ca ai habar si de adevara industrie IT, de software sau programare.

Fara admitere, dupa terminarea liceului, poti intra la o scoala profesionala doar!
La profesionala se poate si fara diploma de BAC si fara admitere, doar ca trebuei sa-ti platesti cei 3 ani de scoala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita daca tu crezi ca asta vrei sa faci in viata. Iti va fi greu la o facultate de profil cu matematica, daca nu ai facut in liceu M1, informatica daca o vei intelege sau nu depinde cat de mult te atrage

| anonimg a răspuns:

In locul tau as face asta; numai ca trebui sa inveti tot ceea ce nu ai invatat pana acum. Cu meditatii, cu efort, cu timp investit pentru asta, merita.
Sa nu te sperii daca vei intalni elevi avansati care ti-ar putea preda lectii. happy Daca faci meditatii cu ei, o sa le convina sa castige un ban in plus.

| Frank51 a răspuns:

Merita. Dar in schimb eu iti recomand sa faci o ramura din it, spre exemplu doar hardware(automatica) sau electronica, pentru ca aceste joburi sunt mai bine platite si facultatile(in opinia mea) nu sunt asa grele.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Glumesti cand zici ca automatica nu e o facultate grea nu?

| AliGab a răspuns (pentru suntserios):

Nu glumeste! Daca omului ii place matematica si are veleitati tehnice, o astfel de facultate nu este grea (nici mie nu mi s-a parut), dar daca matematica este un fel de ozn pentru anumite persoane, atunci devine foarte grea aceasta facultate, la fel cum unora li se pare foarte grea o facultate cu profil uman.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Pentru unii e, pentru altii nu. E problema de perspectiva aici.winking

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Facultatea de automatica din Brasov nu e chiar un etalon
si media de admitere mica nu inseamna ca facultatea e usoara

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Vazusem facultatea de automatica din Brasov, si ultimii admisi, erau note foarte mici, 5.5, 5.7, de asta am si spus ca probabil e mai usor. Oricum, orice facultate in acest domeniu este destul de grea pentru ca are 2 chestii putin complicate, matematica, si limbaje de programare. Si eu oscilez intre automatica si calculatoare.

| Lioana a răspuns:

Ai o alternativa mai buna? Dacă nu, atunci merita.
Dacă crezi că există un alt domeniu în care te-ai descurca mai bine și ți-ar plăcea mai mult atunci mergi in acea direcție.

| Lostlyric a răspuns:

Daca merita, asta doar tu stii. Daca se poate? Da, se poate.
Si fara examen de admitere, nici facultatile pe bani nu te iau, bro. Daca esti atat de atras de domeniu, de ce nu incepi sa-l iei in serios? Cei atrasi nu se sperie de un amarat de examen de admitere. Examenul de admitere e doar un pas spre telul tau.
Invata bine si incearca pana reusesti.

| costinvlad a răspuns:

Poti face cursuri de IT in anumite domenii gratis/contracost. https://www.link-academy.com/? gclid=Cj0KCQiA5t7UBRDaARIsAOreQtgYQpO32uWc1sCXEXbFHqrbbcKOWj8Z4Ehqzd_mx_NT_sMawJ7E7pwaApUSEALw_wcB