| Alinush1993 a întrebat:

Salut as avea si eu o intrebare despre institutul de marina eu acum am absolvit liceul international de informatica constanta si ma gandesc sa dau la marina dupa ce termin cu BAC-ul! Singura problema este ca eu am fost pe profil umanist si nu am mai facut matematica respectiv fizica in clasa a 11-a si a 12-a! Ce credeti? As putea sa supravietuiesc ca sa zic asa in conditiile in care multi mi-au spus ca prin facultatea de marina se trece ca gasca prin apa si intr-adevar cunosc multi care n-au avut treaba cu scoala si au absolvit facultatea de marina!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti sa intri si asa, dar e futil.
Dupa terminarea Institutului vei ajunge un cadet naspa, ca mai 80% din cei ce termina IMC-ul, de care nimeni nu are nevoie in vreo flota occidentala (ca cea romaneasca, se stie bine, e lipsa).
Cel putin din cate stiu eu, si stiu bine, nu o sa supravietuiesti cu cunostintele si mentalitatea ta actuala, asa ca mai bine lasa pe unul care stie ce vrea sa faca IMC-ul.