| AlexandruTimu a întrebat:

Azi profa de informatica a spus ca daca nu am camera la scoala online, ma va pune absent. Stie cineva daca are dreptul? Poate un articol, ceva ca sa ii pot demonstra ca nu poate face asa ceva.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, si la scoala, daca nu te VEDE profa in clasa, te poate pune absenta.
Conecteaza-ti o camera oarecare (webcam), chiar si de rezolutie slaba, veche, sa te poata vedea. happy

| sierra1 a răspuns:

Tu ai obligația de a te conecta - audio sau video - așa cum iți cere profa, OOOOps!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai normal ca poate. Altfel cum stie ca tu faci altceva? La scoala fizic de ce nu iti puneai ceva negru in fata fetei?

Doar pentru ca e online, nu inseamna ca nu esti la scoala. Veniti toti cu probleme de genul si va compatimiti din atata lucru... dupa ce ca mai stati si acasa :/.
Nu ai vrea sa te si uiti la un film in timp ce esti la ore? Ceva floricele?

| Wr3nch a răspuns:

Nu exista niciun articol care sa spuna ca nu are dreptul, asa ca as fugi la magazin sa iau o cameralaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Wr3nch):

La hotel.

| Codreanuelllena a răspuns (pentru Wr3nch):

În jurisprudența CEDO dreptul la imagine este ocomponentă adreptului la respectarea vieții private, reglementat de art. 8 din Convenție ce are ca scop protejarea identității persoanei, asferei vieții sale intime, arelațiilor sale personale, alibertății sexuale (a se vedea C. Bîrsan, Convenția europeană adrepturilor omului, p. 612).
Avand dreptul la propria imagine, nu esti obligat sa pornesti camera.Profesorul nu are voie sa te oblige sa faci asta, fara acordul tau imaginea ta atat video cat si fizica nu poate fi reprodusa, inregistrata in nici un fel.
Se pot aplica masuri legale.
"Sa te scoata de pe video" ROFUIP Art.198 (2)
"in unitatile de invatamant sunt interzise masurile care pot limita accesul la educatie cum ar fi [...] interzicerea participarii la cursuri."
ROFUIP Art.40 (4)
"[Personalului] ii este interzis [...] sa afecteze imaginea publica a copilului/elevului, viata intima. privata si familia acestuia]
Statutul elevului Art.6 (2)
"Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnitatii si personalitatii proprii."

| Alverto a răspuns:

Dacă nu ai posibilitate nu are dreptul asta! Fiindcă cei din guvern nu au făcut nimic toată vara pentru a cumpăra tablete și să îi învețe pe profesori totul din bucla asta a interentului plus legile care se aplica privind absentele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce scarba.
Eu sunt la facultate naiba, si nu ne-a pus nimeni niciodata sa ne aratam pe camera.

Cand ai ora de info, du-te intr-o camera mai intunecata, eventual trage jaluzelele, murdareste cu ceva camera cu care te filmezi...
Iti poate cere sa te arati, dar nu iti poate cere sa te filmezi ultra HD, stii ce zic? laughing

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati dat examenele fara camera?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sn4k3):

Da, le-am dat fara camera pe toate.

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce facultate laughing?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Sn4k3):

Huh, si pe mine care m-au pus sa le arat buletinele in fata camerei. Sa nu mai zic si ca era sa ne faca sa si juram ca nu copiam :/

| Sn4k3 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cam pe la mai toate cred ca a fost asa, de asta eram curios de facultate laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Sn4k3):

A... am inteles ce ai vrut sa zici laughing