| The4Ever a întrebat:

Cum poti invata eficient o limba straina.
De exemplu: am un cuvant sau o expresie pe vreau sa o invat. Cum fac, repet de nu stiu cate ori si in a doua zi dau un "refresh" cu toate cuvintele pe care le-am invatat in ziua precedenta si cele din urma sau logic(daca merge.)?

4 răspunsuri:
| Danieladana964 a răspuns:

Urmareste filme scurte in limba romana si apoi cauta-le pe aceleasi in limba pe care o cauti. dupa ce inveti sa asculti si sa intelegi, incearca sa cauti subtitrare in limba pe care o doresti. e cel mai eficient mod! intelegere/vorbit/scris! urmaresti aceste filme de cate ori crezi ca iti e necesar ca sa iti intre in cap.

| The4Ever explică (pentru Danieladana964):

Woaw ce simplu e, multumesc, deja stiu limba la perfectie.
Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Eu am intrebat daca stau sa invat cuvintele repetandu-le de n ori sau merge sa le inveti logic.

| Danieladana964 a răspuns (pentru The4Ever):

Daca inveti efectiv cuvintele nu te ajuta in fraze. te lovesti de verbe neconjucgate si multe altele. ai nevoie sa stii practic nu numai cuvintele dar si gramatica limbii. ceea ce inseamna meditatii! happy

| Danieladana964 a răspuns (pentru Danieladana964):

Eu asa am invatat engleza. acum sunt calificata ca Avansat (B2) scris vorbit si intelegerea textului! nu iti spun din basme! ci din experienta!