| Edicrap a întrebat:

Salut! Dacă sunt clasa a9 profesionala ma pot muta la sfârșit pe liceu fără sa mai repet un an?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, te poti transfera tot in cl. a IX-a, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Edicrap explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred frate, cunosc persoane care s-au mutat fără sa mai repete anul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Edicrap):

Treaba ta daca crezi sau nu, asa spune regulamentul.
P.S. Si nu sunt fratele tau, ti-as putea fi bunic sau chiar strabunic.

| Lioana a răspuns (pentru Edicrap):

Nici eu nu cred ca ti se recunoaște clasa de profesionala la liceu. Nu e acelasi lucru. In clasa a IX -a te poti inscrie. Nu se spune ca repeti anul ci il faci pentru prima data.
Sfat: Nu-l contrazice pe Ioandelasal. E maestrul nostru in legislatie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

E mai nou pe aici. Oricum, are trei intrebari si toate pe aceeasi rema.