| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut, de ce în țarile sarace populatia este în creștere iar în țari din Europa care o duc foarte bine de exemplu Germania populatia stagneaza sau e în scadere?

47 răspunsuri:
| Zuse a răspuns:

Pentru cei din tarile care o duc mai bine este asa pentru ca are ce sa ii incalzeasca... cei din tarile sarace fac copii ca sa le tina de cald... long story short.

Short story long... bineinteles ca in realitate cu cat mai multi copii cu atat mai multe neajunsuri respectiv probleme, insa omul care nu duce mai mult de primul gand doar atat pricepe...
Din proprie experienta nu cred ca un copil este sufiecient dar 3 deja e mult.
In tarile civilizate oamenii sunt mai obiectivi, nu este necesar sa faci o echipa de fotbal ca sa umpli un gol, mai important este educatia pe care o investesti iar ca rezultat tarile sunt mai productive.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Noi suntem o țară săracă?

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

"tu ai vrut probabil sa nu lasi loc nazismului"...
Cred că altcuiva voiai să-i răspunzi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Suntem la mijloc...

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"In tarile sarace nu exista educatie sexuala"

Nici în România!

| minrest a răspuns (pentru sierra1):

Nu prea inteleg. Daca a avut un cetatean german, din din treizeci si doi de stra- strabunici, un sorab, un polad si un ceh, si ei la randul lor mai mult e jumatate germani, nu mai e german pur-sange? Toti, care nu s-au amestecat cu imigranti, au gradul asta de puritate. La noi la romani nici nu gasesti atata puritate, cred ca stii asta.

| sierra1 a răspuns (pentru minrest):

Asta spuneam și eu - nu există "rasă pură"

| minrest a răspuns (pentru anamariarot):

Da, asta a fost un proiect al SS, si au rapit mii de copii, dar ce efect crezi ca a avut la scara Germaniei? Germanii blonzi nu sunt multi, oricum, slavii sunt mai blonzi decat germanii, in ansamblu.

| minrest a răspuns:

In societatile industriale, au loc schimbari mari care se concretizeaza, priontre altele, in schimbarea regimului demografic. De unde o familie facea cat mai multi copii, intra intr-o perioada de tranzitie, si cu timpul ajunge la noul regim demografic. In asta se fac copii putini, in general unul de familie. Tranzitia asta a facut-o intai Germania, iar de la un timp toti europenii, inclusiv noi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Asa e, insa sa nu comparam accesul la educatia sexuala a populatiei din Romania cu cel a populatiei din sudul Asiei, India sau Africa

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Accesul la educatia sexuala a populatiei din Romania este ZERO.

A nu se confunda cu autoeducația (prin internet sau alte medii diferite de cele instituționalizate - școala)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu vorbeam despre detalii sintactice. Ca e educatie ca e autoeducatie, populatia din Romania are acces comparativ cu ce am comparat mai sus.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"Ca e educatie ca e autoeducatie, populatia din Romania are acces comparativ cu ce am comparat"

păi așa, au acces la educație sexuală prin Internet via satelit și cei din tribul Mashco Piro ce trăieşte în jungla din Peru! Dar în fapt e tot zero.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Perfect daca au internet via satelit. Trebuie sa le mai cumperi tu echipamentul, calculatoare, sa ii inveti sa le foloseasc, sa ii inveti sa scrie si sa citeasca, sa ii duci pe la o lectie de biologie la scoala si pe urma ii compari cu Romania.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.realitatea.net/......36086.html

https://www.digi24.ro/......nia-897395

citeste si te minunază (dacă ți se pare anormal) dacă nu, las-o așa

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu pricep unde incerci sa bati? E atat de important pentru tine sa ma contrazici doar? Sau care e scopul discutiei?
Da, in Romania nu se face educatie sexuala in scoli. Nu era vorba de spre asta si nu am afirmat pe nicaieri treaba asta.Cu toate acestea nu inseamna ca suntem ultima tara de pe pamant in ceea ce priveste educatia in general si educatia sexuala in particular. Nu suntem ultima tara de pe pamant care nu are acces la metode contraceptive, nu suntem ultima tara de pe pamant care intelege dificultatea cresterii unui copil in economia actuala samd. De aia nici nu suntem o tara cu natalitate crescuta.

| MihaelaDart a răspuns:

In Germania nu scade și nici nu stagnează populația, tocmai că e în creștere, mereu vin emigranți de pretutindeni.