| Geanin a întrebat:

Eu nu inteleg de ce atatia analfabeti zic ca sunt patrioti si ca isi iubesc tata. Si daca ii intreb ceva de ex "Cum a fost perioada renascentista in Romania " habar nu au ce e aia. Sau cine a fost Decebal. La fel nimic. Ei stiu numai baututa, bautura si manele ca inseamna Romania.
De ce oameni buni, de ce?

6 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Oricum, nu asta ma deranjeaza pe mine, ci faptul ca majoritatea isi iau aerul unui "superior" si se dau drept "inteligenti". Putin imi pasa ca au niste camasi elegante sau niste masini in valoare de zeci de mii de euro. Si ce? Pentru mine, daca nu sunt in stare sa-mi demonstreze ca pot aplica cunostintele dobandite ( in cazul in care au asa ceva) nu sunt decat niste inculti. Putin imi pasa ca se duc la biblioteca sa citeasca o amarata de carte sau ca daca poarta niste haine de firma gata sunt si niste "muze" pe care trebuie sa-i respectam ca au reusit sa-si mascheze ipocrizia printr-un status oarecum de superioritate. SI nu numai la noi!

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Exilee):

Scuza-ma ca intervin asa, brusc. Vreau sa intreb cati dintre romani ar alege sa traiasca o viata in saracie, dar sa fie intelectuali, in schimbul unei vieti pline de bani si avare in care sa-si implineasca dorinte materiale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si,cum o fost perioada renascentista in Romania? Ce este renascentismul? Si Decebal, cine o fost Decebal asta?
De ce oameni buni nu va vedeti de treaba si ziceti de alti ca sunt analfabeti, nu vedeti barna din ochiul vostru iar paiul din ochiul fratelui il vedeti?

| Geanin explică (pentru anonim_4396):

Poate m-am grabit cand am scris, daca la asta te referi, dar mie imi pasa ca vreau ca Romania sa fie o tara atat libera si intependenta dar si mucitoare. Ca si in occident sau ca in America. Dar daca nu avem oameni.

| Rose123 a răspuns:

De ce? Din multe motive. In primul rand,pentru ca asa e "fashion",sa fim patrioti,sa spunem ca ne iubim tara,dar,in realitate sa nu stim nimic despre ea. Pun pariu ca daca intind o harta a Romaniei si intreb : "Care-s Muntii Apuseni, ma?" multi dintre frumuseii patroti se vor uita la mine cu gura cascata.
Nu am o explicatie, cred doar ca Einstein avea dreptate cand a zis ca prostia omului este infinita. Pur si simplu simtim nevoia sa iesim in evidenta cu tot felul de lucuri. De exemplu, daca ma fotografiez cu o carte in mana si pun poza pe facebook( bineinteles, e necesar sa strang vreo 200-300 de like-uri) reiese ca sunt un mic geniu venit probabil dintr-un Univers paralel.
Eu cred ca totul porneste de la faptul ca, la televizor, nu sunt promovate lucrurile care ar trebui sa fie. E adevarat ca exista telecomanda si ca fiecare are dreptul sa o ia frumos si sa mute de la emisiunile cu pitipoance pline de drame la un post cu documentare, dar sa fim seriosi... daca vecina de la 5, mamica,bunica,prietena si mai stiu eu abia asteapta sa vada ultimele barfe mondene,elevii de gimanziu de ce nu ar face la fel?
Stiu ca am deviat de la subiect, dar cred ca toate sunt mana in mana "datorita" mentalitatii noastre.
Romania inseamna mai mult decat manele, bautura, petreceri si oameni fara carte, insa nimeni nu vrea sa arate si lucrurile frumoase. Habar n-avem sa ne promovam tara.
Suntem un popor de oameni superficiali si nepasatori.

| Geanin explică (pentru Rose123):

Ai dreptate. Dar si tigani asti ca nu le pot spune romi ca vine de la romani, ne influenteaza foarte mult si cu televizoru ai dereptate mai ales Kanal D e un post foarte enervant. Care transmite numai influenta Orientului mijlociu, cu turci cu indieni etc. Dar de ce nu ii dam afara pe tigani ca ori cum o sa creasa mai mult populatia lor mai mult decat a romanilor. De ce oare zicem ca credem in Dumnezeu si nu stim sa zicem nimic de El, de ce zicem ca tot ce provine de la noi in Romania e frumos. Nu zic ca nu e frumos. Dar noi habar nu avem ce fac vecini nostri sau Europa in general. Si zicem de noi ca sunte intr-un fel anume. Oare ca nivel de tara ce ar trebui sa facem? :3