| wolfman22 a întrebat:

Explicati-mi si mie cum se stabileste valoarea de adevar a propozitilor ex: 3, 14 oriunde in Q.

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Analizezi fiecare propoziţie în parte şi trebuie să stabileşti dacă este ADEVĂRATĂ, sau FALSĂ. La asta se referă valoarea de adevăr.

Exemplu pe care l-ai dat este uşor incorect, bănuiesc că ai vrut să scrii 3, 14 aparţine lui Q.

Q este mulţimea numerelor raţionale (adică de forma x/y, unde x şi y sunt numere întregi, iar y este diferit de zero).

Cum 3, 14 = 314 / 100, răspunsul este "3, 14 aparţine lui Q" este o propoziţie ADEVĂRATĂ.

Dacă numărul nu este 3, 14, ci este PI (raportul dintre lungimea cercului şi diametrul lui), atunci propoziţia de mai sus este FALSĂ, pentru că PI NU este un număr raţional, ci este un număr IRAŢIONAL.

Dacă mai ai întrebări, te rog să îmi scrii. O seară excelentă.

1 răspuns: