| LordDragon a întrebat:

Salut la toti! ma putei ajuta la urmatoarea problema? Cum pot rezolva o problema stiind doua unghiuri si o latura intr-un triunghi oarecare.

1 răspuns:
| ionelaleontescu a răspuns:

Pai depinde ce iti cere in problema...in triunghiul oarecare sau scalemn unghiurile de la baza sunt congruente deci doua unghiuri au aceeasi masura iar pe al treilea il afli scazand din 180 de grade masura celor doua unghiuri congruente la un loc(adica suma lor).