| SteauaFermecata402 a întrebat:

Maine voi avea scoala dar nu am niciun chef din cauza profesorului de romana. Are ciuda pe mine, de exemplu daca eu gresesc la un exercitiu urla la mine si de acolo tot o lungeste "cu masca fara masca tot asa ramai" etc toata ora asa o tine, iar dupa daca un coleg de al lui favorit greseste ii vorbeste "puiut", "frumosule" sincer nu imi vine sa mai merg la scoala din cauza lui, face diferente intre noi, la urma dupa ce urla la mine, mai si intreaba pe favoritii lui care e numele meu ca sa ma tina minte ca sunt nu stiu cum. Vreun sfat? Incep sa nu mai pot dormi noaptea de stres si am palpitații multe

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cu masca fara masca tot asa ramai" - și dacă are dreptate, ce-i de făcut?

| SteauaFermecata402 explică (pentru sierra1):

Are ura pe mine de anul trecut pentru ca in loc sa-mi explice urla cand gresesc la un exercitiu

| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai stresa inutil, nu trebuie sa fii asa sensibil, tratează problema cu mai multa indiferență, poate în timp își va schimba comportamentul dacă vede ca ești cuminte și îți vezi de treaba. Poți discuta cu dirigintele sau părinții sa vorbească cu el, dar eu cred ca se va rezolva de la sine

| SteauaFermecata402 explică (pentru Emma30555):

Diriginta ne a zis ca el nu isi schimba parerea, daca isi zice in mintea lui ca-s un elev rau nu si o mai schimba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai duce la ora lui vreo saptamana sau doua. Daca intr-adevar nu e in stare sa iti tina minte numele, atunci nu o sa te mai tina minte nici pe tine daca lipsesti putin. Si ca bonus, in timpul in care tu nu esti prezent poate isi gaseste si frustratul ala de profesor alt elev de care sa se ia si pe tine te lasa in pace.

| SteauaFermecata402 explică (pentru anonim_4396):

Sincer eu cred ca asa ceva nu e corect sa faca diferente intre elevii luisad in loc sa imi explice urla la mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, pe mine m-ar deranja in egala masura si daca s-ar purta urat cu mine si daca m-ar lua cu "puiut". Un asa hal de profesor clar duce lipsa de profesionalism. Cu "puiut" sa se adreseze copiilor lui, nu elevilor de la scoala. Fiecare elev in parte are numele si prenumele in catalog, si cred ca la niciunul nu scrie "Popescu Puiut".

| eckblume a răspuns:

Proful tau e putin biasat cognitiv (mai multe detalii: https://ro.wikipedia.org/wiki/Bias) daca face favoritisme.
Sa vina unul din parintii tai sa aiba o discutie cu proful tau. Cand parintii iau atitudine prin vorba buna e altceva.
Alte posibilitati:
-ii vorbesti in pauza sau dupa ore. Ii explici ca esti stresat din cauza comportamentului sau.
-ii spui dirigintei cat de mult te supara profesorul
-ii spui directorul scolii ce se intampla
Poti sa nu stii nimic la materia aceea, dar sa te umileasca in fata clasei nu e o modalitate inteleapta de a te face sa inveti. Orice profesor are favoriti, dar asta nu inseamna ca pot sa ii descurajeze pe ceilalti elevi. De asemenea, trebuie sa ai si tu un comportament politicos la ora respectiva. Ceva l-a suparat daca a prins ranchiuna.

| Bariel a răspuns:

Raspundei cu aceeasi moneda, dar incearca sa nu l jignesti/injuri direct. Umilestel, gaseste i slabiciunea, cauta l pe internet si acumuleaza cat mai multe informatii personale despre el (probabil e genul de om care isi expune viata personala pe internet) apoi il expui in fata clasei, cand se v a trezi incoltit de rasetele tuturor colegilor tai, ori v a ceda psihic, ori te v a ataca din frustrare. Oricum s ar intampla, tu castigi