| Holier a întrebat:

Salut, momentan ma aflu in postura in care nu stiu ce facultate sa aleg, am luat mai multi factori in considerare, daca o sa imi placa, daca o sa am si salariu bun, daca o sa pot sa rezist la o facultate mai grea, daca ma pasioneaza etc. Unele sunt mai usoare dar nu prea ai ce sa faci cu ele, cel putin din cate am auzit.
Restul sunt mai grele(politehnica, cibernetica, drept, medicina) si nu neaparat ca nu mi-ar placea, dar nu stiu daca am sa rezist pana la capat, eu nefiind atat de talentat la mate si venind dintr-un profil tehnologic(M2) unde ultimii doi ani nici nu mai facem fizica, chimie.

Voi ce facultate ati ales? Ati mers pe risc, ati fost motivati de salariu sau pasiune, ati rezistat pana la capat? Orice experienta sau sfat e bine-venit, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

N-am mers pe risc am știut de prin clasa a șaptea ca vreau sa ma duc pe medicina. Mi-am ales științele naturii în liceu tocmai cu gândul asta.
Am ales din pasiune, nu m-a pasionat latura financiară. Dacă voiam ceva plătit bine poate alegeam domeniul IT.
Am avut un an pauza între liceu și facultate și am ales sa lucrez în perioada aia. Atunci am cântărit mai multe opțiuni, dar tot la medicina am rămas.
Peste tot e greu, dar dacă ți-ai dorit mult treci peste și mergi mai departe.
Alege ce iti place. Vei simti uneori ca e greu și poate vei vrea sa renunți, dar vei trece peste. Însă dacă faci o facultate care nu iei place riști sa te lași de ea.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar nu prea ai ce sa faci cu ele, cel putin din cate am auzit. Ai auzit prostii și le-ai crezut.
Eu am ales fizica dintr-o mare pasiune.

| LadyKanae a răspuns:

Eu am trecut in anul 5 la medicina. Nu m-am dus pe risc, nu am fost motivata de salariu, am ales medicina din pura pasiune. Eu am stiut ca vreau doar medicina inca de pe la vreo 13-14 ani cand am descoperit ca biologia (mai precis anatomia si fiziologia umana) si chimia (cea organica) sunt materiile mele preferate. La liceu am urmat profil de stiinte ale naturii cu bilingv engleza ca sa imi fie mai usor sa ma pregatesc pentru admitere, ca sa am foarte bine puse bazele. Plus, eu sunt de fel o fire foarte empatica si chiar vreau sa ajut oamenii. Mai cantarisem la un moment dat si alte optiuni ca facultati, dar niciuna nu mi-a suras, nu m-am vazut altundeva pur si simplu. Nu imi regret niciodata decizia, indiferent cat de greu e.
Ce sfat pot sa iti dau e urmatorul: gandeste-te bine la ce iti place si ce te vezi facand in viitor. Nu te uita doar la posibilitatile materiale, mereu cel mai important factor cand faci ceva e sa ITI PLACA, sa practici totul cu drag. Indiferent cat de grea ar fi facultatea pe care ai alege-o, daca iti place ce faci, chiar si greul ala nu iti pune piedici.

Răspuns utilizator avertizat
| Nirvanaaa a răspuns (pentru Alex8080):

Nu contează media de bac, dai examen de admitere.