| Bantichi11 a întrebat:

Prin ce se diferentiaza un liceu din Franta fata de unul din tara noastra ( dupa nivelul de complexitate, materiile predate, structura). Daca ar fi sa alegeti dintre ele, ce ati alege? O sa tin cont de toate raspunsurile voastre.

1 răspuns:
| MeForeverAlone a răspuns:

Ai mai pus întrebarea asta și aseară, nu?
Ascultă-mă. Un liceu din străinătate e mult mai bun decât unul din România. În România se învață foarte mult, copiii își chinuie memoria până la epuizare de parcă ar fi niște mașini de învățat și pe profesori îi doare fix undeva de ei. În străinătate e altfel. Mai ales că e Franța, o țară foarte dezvoltată și plină de oameni talentați. În străinătate nu se pune atâta accent pe învățat, ci pe practică. Vor ca elevii să înțeleagă, nu să-și stoarcă creierele ca să-și amintească niște teorii. Profesorii de acolo chiar își merită slujba, și talentele copiilor sunt puse în valoare. Acolo dacă nu îți place matematica sau fizica n-o să te pună nimeni să te omori cu învățatul, dar aici da. Sfatul meu : dacă ai șansa asta, du-te. E cea mai bună alegere pe care poți s-o faci. Nu poți realiza nimic în România, crede-mă. E mult mai bine în Fanța.
Baftă!