| Skate_Gaby_1999 a întrebat:

Salut sunt clasa a 12 a si inca nu m-am decis la ce facultate sa dau dupa, vreau ceva ce dupa ce termin sa am un loc de munca platit bine, nu pre le am cu mate, ceva idei de facultati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci facultate in ziua de azi, decat daca esti super atras de DREPT/MEDICINA sau ceva care isi asigure o traiectorie. mai bine strangi bani faci un imprumut si deschizi o afacere/pleci faci bani si deschizi o afacere. nu merita sa lucrezi la o coproratie. domeniul IT e super cautat si banos acum, dar vrei sa stai 12 ore la un laptp? parerea mea e ca daca nu stii ce vrei, e clar ca nu ai oa finitate pentru ceva. asa ca nu pierde timpul cu facultati inutile si specializeaza-te pe ceva prin cursuri. apoi deschide-ti propriul business

| Skate_Gaby_1999 explică (pentru anonim_4396):

Asa am gandit si eu sa fac o facultate asa doar ca sa am studii superioare si sa fac gen feea ca sa ma ajute mai apoi cand imi deschid o afacere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skate_Gaby_1999):

Nu te ajuta nimic sa deschizi o afacere. ai nevoie de BANI si CURAJ. crezi ca acolo in 3 ani inveti sa ai o afacere de succes? nu. poti sa citesti o carte in 24h si sa stii. ai nevoie de conultanta specializata si atat.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimnei nu-ti poate asigura un loc de munca dupa faculatte si in nici un caz, unul bine platit.
Salariile incep toate de jos si cu anii si exerinta acumulata, facand dovada ca esti muncitor, ti se urca salariul si daca esti norocos pe la 30 de ani, ajungi sa ia un salariu bun.

Fara matematica, nu prea poti face nici fizica si nici chimie, ca si acolo se rezolva ecuatii... deci, mai raman facultatea de agricultura, sau cea de drept.

| Kogaion a răspuns:

Facultati de tip Academia de Politie/Jandermerie/ Militara, de aici ai job-ul asigurat si salarii bunicele, in general peste 2.000 de lei.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Medicina, drept, litere, limbi straine, facultatea de stiinte politice. Din astea gasesti locuri de munca bune. Nu te speria de litere si limbi straine nu doar prof poti iesi de acolo cum nici la drept sunt doar avocati laughing

| Arietyx a răspuns:

Matematica e importantă în majoritatea meseriilor.

Un loc de muncă bine plătit? Cel mai bine e să lucrezi acolo unde îţi place.

| GeorgiMar a răspuns:

Management, contabilitate in gestiune, pedagogic

| MariaGavril a răspuns:

Facultatea de Litere, Psihologie...