| noname12 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 12a si as vrea sa dau la academia de politie, sunt la stiinte ale naturii, ceea ce inseamna ca fac foarte putina istorie. Puteti sa imi spuneti capitolele care intra in examenul de la istorie? si niste sfaturi eventual.

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Eu am fost la mate-info si am dat anul asta.

N-am intrat... Concurenta e foarte mare si in general intra candidatii care stau un an acasa si se pregatesc temeinic. Trebuie sa faci pregatire, chiar si la istorie pentru ca se cere putin in plus fata de ceea ce gasesti in manual, sunt 7 manuale pentru clasa a 12-a, fiecare are cate o informatie in plus si la Academie se da din toate.

Uite capitolele, de fapt lectiile, nu mai scriu si capitolele:
-Romanitatea romanilor in viziunea istoricilor
-Viziuni despre modernizare in Europa secolelor XIX-XX; curente si politici culturale, identitati nationale si identitate europeana
-Secolul XX intre democratie si totalitarism. Ideologii si practici politice in Romania si in Europa
-Constitutiile din Romania
-Autonomii locale si institutii centrale in spatiul romanesc( sec IX-XVIII)
-Statul roman modern:de la proiect la realizarea Romaniei Mari
-Romania Postbelica. Stalinism, national-comunism si disidenta anticomunista
-Spatiul romanesc intre diplomatie si conflict in Evul Mediu si la inceputurile modernitatii
-Romania si concertul european:de la Criza Orientala la Marile Aliante ale secolului XX
-Romania in perioada "Razboiului Rece"

Sper ca nu te-am speriat. Stai, mai e ceva, ca sa intelegi romanitatea trebuie sa ai cunostinte si despre geto-daci, de fapt sunt si intrebari despre ei, nu stiu de ce nu apare in programa culegerii pe care o am.

Eu am fost incapatanat, la istorie n-am facut decat o sedinta si dupa am lasat-o asa si m-am apucat sa invat dupa bac, poate as fi invatat mai mult, dar nu mai aveam nici chef, pot sa-ti spun ca deja e putin tarziu, mai ales ca nu esti la profil uman, trebuie sa inveti pentru bac cat sa-l iei si sa te axezi pe asta daca vrei sa intri.

Incearca si canalul asta de youtube https://www.youtube.com/user/Oradeistorie/featured

Eu am fixat cateva chestii cu ajutorul lui.

Si nu uita de proba sportiva! Acolo se injumatatesc, la viteza trebuie sa ai un start perfect, la aruncarea mingii trebuie sa ai si putina tehnica, dar si putina forta(sa nu fii d-ala de sta numai in casa) si la rezistenta trebuie sa te pregatesti cel mai mult daca nu faci sport de obicei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial, la Admiterea 2015 si gasesti ce se cere la istorie, cam tot asa va fi si anul viitor. In orice caz la inceputul anului viitor o sa fie afisata si Admiterea 2016.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Tematica la linkul :
http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

Toate cele bune!

| WolfGhost a răspuns:

Buna.Cauta grupurile pe fb.Si intreaba acolo.
In Bucuresti dai? La AI Cuza?