| Cezarik a întrebat:

Salut, sunt elev în clasa a 12-a (Constanța), și totodată puțin confuz referitor la viitorul meu.
1. Am nevoie de informații referitoare la atm (Academia Tehnică Militară). Site-ul lor nu te ajută așa de mult. Mă gândeam să dau Facultatea de sisteme electronice și informatice militare (Departamentul de Sisteme Informatice Militare și Matematică) [http://www.mta.ro/face/d2.php] nu prea știu cum stă treaba cu departamentele astea. A fost cineva pe aici? Ce se învață mai exact și ce ieși după terminarea facultății. De altfel, este un regim strict militar? Trebuie să stau musai acolo? (cămin) pentru că am un apartament în București... Titlul sună măreț, aparențele sunt aceleiaşi? De acolo vei ajunge inginer la butoane pentru apararea cibernetică națională? Loc de muncă asigurat și bine plătit?
2. AC (Automatică și calculatoare) la upb (Universitatea Politehnică București)..mai exact CTI. aici treaba e mai clară, mergi, înveți, și după vezi tu.

Orice aleg, admiterea se dă la matematică și fizică, sunt destul de pregătit. Cum ziceam,dacă a terminat cineva ATM,și-mi poate da mai multe informatii referitoare la tot (cum e acolo, cum sunt profii, care e faza cu regimul militar), rămân recunoscător.
Pace

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

1. Facultatea este grozava, dar pentru cei care pot face fata si regimului militar. Regimul de student militar este...militarizat, stai in camin (cazarma), te supui regulamentelor militare ca orice soldat. Pe langa studiile tehnice universitare de specialitate, faci si pregatirea militara necesara oricarui ostean al patriei. Afara din cazarma iesi numai cu bilet de voie, dar, daca nu meriti, nu vei iesi nici macar in weekend. Avantajul mare este ca vei avea un loc de munca asigurat, foarte bine platit, dar nu neaparat in jurul localitatii unde tu locuiesti acum.
2. AC este, dupa parea mea, cea mai buna facultate tehnica pentru un tanar foarte capabil.