Întrebare recomandată | ionuc13 a întrebat:

Salut,sunt foarte nedumerit.Eu anul acesta am dat evaluarea nationala si am media 9 cu tot cu cei 4 ani.Pot sa intru la cel mai bun liceu din oras cu aceasta medie,dar nu la matematica-informatica, pot sa intru la filologie sau stiinte sociale.Dar pot sa intru la al doilea liceu din oras la matematica-informatica.Sunt foarte nedumerit nu stiu cum sa imi pun optiunile si ce sa aleg, cel mai bun liceu sau cel mai bun profil? La ce facultate pot sa ajung sau ce sa fac dupa ce termin matematica-informatica sau filologie? Va rog sa ma ajutati si pe mine.

12 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Uite, pune prima data liceul cel mai bun pe lista, e important sa reusesti sa intri in liceu ca dupa poti sa te transferi de la un profil la altul in prima saptamana cand se incepe scoala. Daca esti din liceu e usor dar daca esti de alt liceu si vrei asta apoi e mai greu. Gandeste-te bine. De la matematica informatica ai mai multe sanse ca de la filologie. Poti sa mergi la orice facultate vrei caci la mate-info faci de toate.

| AlexL28 a răspuns:

Important ar fi liceul si nu profilulwinking

| valeeExpress a răspuns (pentru AlexL28):

Gresit. Profilul este mai important decat liceul.

| DeeaV a răspuns:

In ordinea dorintelor tale alegi liceele si profilele la care vrei sa mergi, cele prioritare le pui primele, cu medie peste 9 ai sanse sa intri unde vrei, iar in legatura cu facultatea, nu conteaza liceul sau profilul pe care il termini, poti sa mergi oriunde iti doresti.

| ItIsAlright a răspuns:

Pai e mai important profilul. Mai bine alegi al doilea liceu si te duci la mate-info decat sa te chinui la un liceu mai bun la ceva care nu iti place.
Mate-info e mai de viitor si poti avea si un servici cu multi bani dupa terminarea facultatii. Deci, mai bine te duci spre mate-info.

| FoarteTareFrate a răspuns:

Mai eu zic ca daca tu te pricepi la mate si iti place, e pacat sa nu te duci acolo. Sunt licee in care se intra cu 6 dar profesorii sunt foarte buni. Asta crezi tu ca conteaza cu adevarat? Titlul de cel mai bun liceu? In schimb daca iti doresti filo sau stiinte sociale du.te, doar gandeste.te ce vei face in viitor happy. Unii spun ca vai, nu conteaza, dar conteaza, la filo nu mai faci chimie, fizica, mate in a 10 a si a 11 a deci clar nu te faci matematician laughing. E bine si sa stii fizica si mate dar azi sunt foarte cautate relatiile cu publicul, limbile straine...happy De la filo te poti indrepta spre faculatile de limbi strainte, comunicare si relatii cu publicul, psihologie, litere, sociologie. La mate info clar la cele de informatica, inginerie chiar, chestii de genul big grin

| Darkness13 a răspuns:

Eu cred ca mai bine treci ca prima optiune mate-info la cel mai bun liceu (poate intri, n-ai de unde sa stii), iar a 2-a optiune tot mate-info, dar la al 2-lea.
Avantajul unui profil real (mate-info) este ca la facultate poti merge unde vrei, insa la un profil uman (filologie) nu poti.

| ioanatomi a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat mate-info eu te sfatuiesc sa dai pe mate- info.Intradevar este un profil greu dar poti face cam orice facultate dupa aceea.De la filologie nu poti face decat Limbi,Litere, Geografie, Istorie, Drept, Academia de politie...
Bafta la liceu :*!

| LittleBlackAngel a răspuns:

Aceiasi problema o am si eu(am media 8, 82), am completat cu cel mai bunn liceu cu at profilsi dupa ma voi transfera la mate-info, si a doua optiune am pus-o al doilea liceu cu mate info... Sper sa reusesti unde iti doresti(ca oricum mai scad mediile de admitere din cate m inteles)Sper ca te-am ajutat... FUNDA?

| Petre_Catalin_1995 a răspuns:

Eu zic sa te duci la mate-info chiar daca liceul este mai slab. Este mult mai folositor sa termini mate-info decat filologia.

| asdfAjutor a răspuns:

Asta depinde si de mediile celorlalti copii. daca tu esti singurul cu media 9 adica cea mai mare vei fi primul la liceul respecti. Funda?

| MickyS a răspuns:

Daca termini mate-info la facultate poti ajunge ori la Facultatea de Matematica-Informatica ori la Politehnica. La filo se schimba treaba, poti da cam la orice : Limba romana si limbi straine, Drept, Academie, Jurnalism sunt multe. Daca vrei sa te duci pe mate-info trebuie sa ai o atractie oarecare pentru profilul real asa la filo trebuie doar sa inveti. Bafta!