| Bogdan26071999 a întrebat:

Sunt la facultate la buget. Mă interesează cum aș putea pica la taxă, prin absurd zicem asta

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca iei note mici

| Frank51 a răspuns:

E vorba de numarul de locuri la buget si taxa. Cum a mai spus cineva mai sus, daca sunt 100 locuri la buget si 100 la taxa, primii 100 cu media cea mai mare raman la buget, restul la taxa. La mine spre exemplu este imposibil sa trec la taxa deoarece sunt 44 locuri bugetate iar noi am ramas vreo 35.

| Robby_Robert_1996 a răspuns:

Depinde de politica fiecărei facultăți. Fiecare are propriul regulament intern. La unele sa spunem ca sunt 800 de locuri în total. 500 buget, 300 taxă. La finalul fiecărui an se calculează media fiecărui student. Dacă ești în top 500 rămâi la buget. Dacă nu vei trece la taxă următorul an. La altele în schimb odată intrat la buget rămâi la buget (ex. UPB) și pici la taxă doar dacă repeți 1 an

| Andony a răspuns:

Buna! Din cate stiu poti pica la taxa daca la examene ai avut o nota mica iar cei de la taxa au avut o nota mai mare decat a ta si ar putea intra el/ea la buget si tu la taxa