| DevilZmayCry a întrebat:

1.Cum se intra la facultate? Cat conteaza media la bac si media 9-12?
2. Daca vreau sa dau la facultate in strainatate, cum se procedeaza? Ma refer la : ce examene se mai dau, ce diplome trebuie sa am etc.

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

1. Ambele rezultate conteaza intr-o proportie destul de mica, majoritatea universitatilor(bune) dand admitere la anumite materii, depinde ce facultate doresti sa urmezi.
2.Sunt unele care nu-ti cer decat un certificate de limba straina si inca un test la una, doua materii, insa majoritatea universitatilor din afara iti cer dosar. Acesta trebuie sa contina un certificat care sa ateste ca cunosti limba care se vorbeste in tara unde vrei sa mergi(Cambridge, IELTS, Teofl-engleza; DELE-spaniola; DALF/DELF-FRANCEZA; DSH, DaF-germana) si pe langa acest certificat, alte diplome obtinute de tine in perioada liceului, care sa demonstreze ca ai participat la activitati extrascolare. Certificatele de voluntariat sunt extreme de utile, asa ca ar fi bine sa fii inscris/a intr-un ONG (Salvati Copiii, Crucea Rosie etc.). Pe langa asta, s-ar putea sa-ti mai ceara ei ceva, in functie de domeniul pe care-l alegi. Te uiti pe site-ul universitatii respective si vezi. Oricum, trebuie sa stii ca dosarele se depun in perioada noiembrie-martie a clasei a XI-a, astfel ca vei stii inainte de a termina a XII-a daca ai intrat sau nu. Daca esti deja in clasa a XI-a si nu ai dat testul de limba, poti depune dosarul acum si sa-l completezi pe parcursul anului. Bafta!

| DevilZmayCry explică (pentru anyia):

Hmm.Multumesc pentru raspuns.Mai am sa te intreb ceva : conteaza si olimpiadele la care am participat?

2 răspunsuri:
| XxxanemaryxxX a răspuns:

1. da
2. unde vrei sa dai in ce tara? si da cred ca iti rebuie diploma ca aiterminat liceul.da iti trebuie cel putin o limba straina.