| Floryn123456789 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi si vreau sa imi raspundeti cat se poate de sincer si fara glume sau chestii de genu (va rog). Peste 1 an jumatate dupa ce o sa termin Liceul (am 17 ani si 5 luni daca conteaza) si o sa plec in Turcia mai exact in Istambul pentru a lucra deoarece am primit oferta de a locui la un fost coleg de clasa care am o stransa relatie de prietenie.Eu stiu aproximativ 100-150 cuv numai din serial fiilme etc (in limba turca evident). Intrebarea mea este in cat timp as putea sa invat acea limba fara meditatii doar asa din ce aud prin preajma, credeti ca se poate invata o limba daca esti in permanenta in contact cu ea? Va rog sa ma ajutati! Precizez ca nu ma refer la a stii limba ca un nativ doar sa pot conversa pentru a ma facae inteles si pentru a incelege ce se vorbeste in jurul meu! MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Eu îți recomand să-ți descarci un program sau două de pe magazin play, ca să înveți să vorbești cât de cât, așa cum ai spus tu, cuvintele de bază.
Încearcă Duolingo, vezi dacă are și opțiunea pentru limba turcă.
Oricum, dacă ești în Turcia unde se vorbește acea limbă în permanență sigur o s-o înveți.
Baftă!

| Floryn123456789 explică (pentru MeForeverAlone):

Sincer nu stiu de ce dar imi place aceasta limba stiu ca este grea de invatat dar eu ma incurajez prin faptul ca aud si vad persoane care au invata limba Chineza sau Japoneza si acelea sunt de 1000 de ori mai grele ca limba turca. big grin.
Am o alta intrebare daca o sa locuiesc in Turcia cam in cat timp o sa invat limba tinand cont ca am invatat 100-150 cuv fara sa le scriu doar din seriale, filme etc, cam in cat timp as putea sa vorbesc sa intelec si sa ma fac inteleasa (sa o stii la perfectie asta este mai greu adica fluent )? Multumesc!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Floryn123456789):

Depinde acum de IQ-ul tău, de cât de repede înveți cuvintele și de cât de repede poți învăța pronunția. Având în vedere că ai învățat repede cuvine doar din seriale, eu zic să că o să vorbești fluent destul de repede, dar asta depinde doar de tine.
Baftă!

| Floryn123456789 explică (pentru MeForeverAlone):

Da si le pronunt chiar bine spre exemplu ieri am invatat in 5-10 min zilele saptamani si le invat exact cum se pronunta big grin
Dar incerc sa invat cate 10 cuvinte pe zi timp de 1 an jumatate pana cand o sa plec si dupa o sa invat si gramatica dar pot sa vb si asa fara gramatica vreau doar s afiu intele si sa inteleg crad ca 1 an de stat in Turcia o sa percem 80% din limba fara sa stau sa le scriu si sa le tocesc adica o sa vina de la sine exact cum a venit si limba romana big grin Multumesc Din suflet pentru raspunsuri!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Floryn123456789):

Iti urez multă baftă în tot ce ți-ai făcut!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Voiam sa zic,, tot ce ti-ai propus" big grin

| Floryn123456789 explică (pentru MeForeverAlone):

Iti super multumesc big grin :*

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Floryn123456789):

Ok, atunci când ajungi în Turcia să mă inviți și pe mine, să ne distrăm împreună laughing

| Floryn123456789 explică (pentru MeForeverAlone):

OK SA DEA d-zeu sa invat limba ca imi place mult

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Floryn123456789):

Sorry, nu mă bazez așa mult pe puterea celui de sus big grin

| Floryn123456789 explică (pentru MeForeverAlone):

Nici eu dar asa este vorba daca crezi in tine si in puterile tale reusesti si imposibilul, si sa fim seriosi nu este chiar asa de grea turca dupa mine mi se pare usoara ca si dictie la scris este putin mai greu

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Floryn123456789):

Exact. Trebuie sa ne bazam pe puterile NOASTRE. Nu pe altceva.
Și da, cred că poți face imposibilul dacă încerci și chiar vrei asta.
Cred că ție îți place limba turcă așa cum mie îmi place japoneza și coreeana, dar la scris sunt praf laughing