| cristi6213 a întrebat:

am o nedumerire in legatura cu uniforma scolara.Sunt clasa a 10a si astazi cand doamna diriginta ne-a citit statutul elevului reguli etc, ne-a spus ca avem uniforma pantaloni negri cu camasa alba, si eu am citit pe net ca nu mai e uniforma obligatorie si o sa avem nevoie de ceva ca sa ne identifice, avem ecuson. Au voie sa ne impuna aceasta uniforma?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Normal, fiecare unitate de invatamant are propriul regulament. Si tu sau parintii tai ati semnat niste chestii ca sa inveti acolo, prin alea esti de acord cu regulamentul.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scrie si in regulamentul general ca se poate impune uniforma. Nepurtarea ei duce la scaderea notei la purtare.

| Loly a răspuns:

Si eu cand am facut liceul (l-am terminat acum 2 ani) era aceeasi situatie. Aveam uniforma impusa de scoala,pantaloni sau blugi negri(nu colanti), camasa, bluza, tricou alb sau albastru inchis si sacou negru + ecusonul cusut de sacou. Daca nu respecatm tinuta, pur si simplu nu intram in scoala.Stateau gardienii la usa scolii, erau foarte stricti si nu ne lasau sa intram, ne trimiteau acasa sa ne schimbam si nici absentele facute din aceasta cauza nu se motivau.

| bobobo4321 a răspuns:

Frate si eu am aceeasi problema, in noul document scrie clar la capitolul 1 art.10 punctul a ca conducerea scolii nu are dreptul sa ne limiteze accesul in scoala sau sa ne puna absent din cauza unei contitionalitati ca uniforma.La mine in liceu tot ne obliga sa avem uniforma...