| Zacase a întrebat:

Am o problema destul de... nașpa. Sa incep cu inceputul:
Vineri, spre marea noastra surprindere, faceam ore scurte, si ne bucuram de nu mai puteam, dar nu totul a a mers cum voiam. La romana, loveste in noi direct ca tiru` in zid cu o lucrare de control, si ce credeti, a invatat cineva? Nooo, normal ca nu.
Azi ne va aduce testele si sunt sigur ca iau 7, poate 8 cu multa indulgenta, dar cum ar trebui sa ii spun mamei? Sigur, poate o sa imi ziceti ca nu e capat de lume sau mare chestie ca am luat un 7 si asa e, pentru mine nu e, dar pentru mama da! Ea se supara si cand iau 9, deci parca as fi un robot, daca nu vin cu 10 o belesc (nu in sensul ca ma bate, ca nu poate face asa ceva, daca da in mine o doare pe ea mana, si am o conditie fizica destul de buna, pot sa ma feresc cu usurinta, sau daca ia un bat, am facut 4 ani auto-aparare big grin)...
De invatat, invat foarte bine (clasa a 5-a: 9, 78; clasa a 6-a: 9, 90; clasa a 7-a: 9, 88; iar anul asta am pana acum vreo 11-12 note de 10 si 4 de 9), sunt aproape cel mai cuminte din clasa ("aproape" fiindca mi-am corupt un prieten mai bataus sa se linisteasca si acum e usa de biserica) singurul incident fiind anul trecut cand am ajuns la director pentru ca...cum sa zic...am luat vreo 2 prieteni in spate in clasa (ma rog, aici a fost vina mea, cu toate ca mi se pare un motiv putin cam exagerat pentru director, o mustare de la diriga maxim mi-as fi imaginat).
Desigur, mama nu poate fi convinsa cu una si cu alta, ea o tine pe a ei mereu : "Trebuie sa inveti ca sa iti ridici media la admitere la liceu" (sunt clasa a 8-a daca nu v-ati prins pana acum) sau "daca ai fi prost as zice, dar nu esti asa ca trebuie` sa inveti" (si nu, nu merge daca ii zic ca-s prost dar m-a prefacut ca-s destept in toti anii acestia). Alta chestie care ma enerveaza, mereu daca ia cineva nota mai buna decat mine la ceva imi scoate ochii ca "de ce a luat Xulescu` mai mult decat tine?", si cand sa zicem iau un 9 iar toata clasa ia 4-5-6 imi zice "nu imi pasa de altii, imi pasa doar de tine", sau daca ma apuca sa zic ceva: "inveti pentru tine, nu pentru mine", daca ii zic ca toata lumea spune ca ar trebui sa gandeasca altfel, ea "nu-mi pasa de ce zic altii", "si tu chiar crezi, fraier mai esti" si lista poate continua...

Asa ca, va cer voua sfatul, cum sa ii zic de nota?

PS. Fara sfaturi gen "spune-i lu` tactu si vb el cu maica-ta" pentru ca n-am asa ceva...
PSS. Timp limitat pana luni maxim...

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

N-o baga in seama. Explica-i, esti destul de mare. Asa e si mama, asa a facut si ea anul trecut cand trebuia sa dau admiterea. Propune-ti un liceu target(al tau, nu al ei. Trebuie sa fie neaparat locul unde vrei tu sa ajungi, nu unde vrea ea sa ajungi), ii spui unde vrei sa ajungi si o lasi sa vorbeasca. Sa vezi cum o sa isi inchida vorbele cand o sa ajungi la liceul la care ai vrut tu.

PS: Media anilor e 25%. Pana acum tu ai o medie foarte mare si chiar daca o bajbai anul' asta, tot ridicata ramane.

| Zacase explică (pentru tacitacitaci):

Eu iti dau funda, dar daca amandoi vrem sa intru la acelasi liceu ce fac? (daca conteaza, e vorba de colegiul national "nicolae grigorescu", cel mai bun de la mine din oras)...adica, in afara de asta sunt licee slabute in oras, si mai am optiuni doar merg la Ploiesti, ceea ce nu prea vreau...

| tacitacitaci a răspuns (pentru Zacase):

Atunci mergi inainte cu visul tau, oricare ar fi ala. O sa-ti iei palme(poate chiar la propriu), dar fericirea de dupa o sa fie simnificativ mai mare.
Fa ceea ce vrei, cum vrei(dar sa fie legal laughing ), cu cine vrei, dar tot timpul gandeste-te inainte de a face ceva.

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa iti zic ca ai un stil aparte de a scrie pentru varsta ta, foarte amuzant si nu ma refer in sensul rau. Este un compliment. Poate ai putea face ceva in privinta asta, daca iti place sa scrii, bineinteles.
Cand o descrii pe mama ta, am impresia ca o descrii fix pe a mea.
Sfatul meu, ca cineva care a trecut prin asa ceva cu o mama identica, este sa incerci sa o ignori. Nu mereu. Este bine sa inveti. Insa in cazul asta, stii ca nu te puteai descurca mai bine. Nu aveai de unde sa stii ca profesoara de romana va decide sa va dea un extemporal, iar situatia este deja incheiata. Nu iti mai bate capul cu ea. Las-o pe mama ta sa isi verse nervii si pregateste-te in plus pentru testele care urmeaza.
Multa bafta!

| Daniel2836 a răspuns:

M-ai intai ia niste note bune apoi fa-i o surpriza buna si inveseleste-o apoi in mementul de veselie spune-i dar ia-o usor. Funda?