| Furti a întrebat:

Am o situatie foarte urata si sunt disperat sa gasesc o solutie la nedreptatea la care a fost supusa prietena mea.
Astazi a avut loc proba la romana a examenului de Bacalaureat si toate lucrurile au mers bine si frumos pana cand s-a intamplat nenorocirea.
Isi transcria de pe ciorna subiectul I si subiectul II cand s-a intamplat ca ea sa traga o linie verticala peste un cuvant. Se facusera deja aproape doua ore de la inceperea examenului, iar ei i se facu frica ca examinatorii ar putea sa-i interpreteze ca semn acea linie. I-a intrebat pe profesori daca e o problema si i-au luat foaia pentru a o anula si i-au dat in schimb alta. S-a aflat sub o foarte mare presiune datorita timpului limitat si chiar de la primele cuvinte pe care le-a scris a facut o alta taietura, una care intr-adevar bate la ochi.
Doamnele care asistau se miscau, din fericire, cu viteza melcului turbat si nu apucara sa-i anuleze, inca, lucrarea. Ea le-a spus sa nu ii anuleze lucrarea, in schimb sa-i anuleze ce-a de-a doua foaie unde greseala era clar evidenta in comparatie cu foaia pe care-si scrisese de la bun inceput subiectele. Una dintre profesoare i-a respins cererea spunand ca ii vor anula lucrarea si sa scrie in continuare pe foaia de-a doua (*** logic).

Deci, au pus-o sa scrie pe foaia unde exista un "SEMN" absolut clar, in schimb pe cea unde isi scrisese totul i-au anulat-o, acea linie fiind cum s-ar zice "mic copil" pe langa ce era pe a doua coala de scris, in ciuda tuturor obiectiilor sosite in ultimul moment.
A scris cat a putut de repede subiectele de pe ciorna si abia a apucat sa inceapa subiectul III.
In mod inevitabil timpul s-a scurs.

Credeti-ma e foarte amar. A fost premianta an de an, am petrecut mult timp vorbind despre obiectul asta pentru care s-a muncit nu va inchipuiti cat! I ar profesoara aia i-a anulat lucrarea fara nici un fel de ezitare, la fel de usor cum ar fi aruncat un ambalaj la gunoi.
Spuneti-mi ca este vreo cale pentru a putea da din nou examenul.
Era extrem de important sa obtina un rezultat bun pentru admiterea la facultate... dar ce sa mai vorbim de rezultat cand acum se ia in calcul si anularea lucrarii datorita semnului...

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Regulile sunt aceleasi pentru toata lumea, nici fata ministrului educatiei nu mai poate repeta examenul pentru ca asa vrea ea.
Prietena ta trebuia sa taca din gura, sa nu pomeneasca de acel semn. Serios, chiar asa de tare v-au speriat astia cu semnele lor? Liniile, virgulele, parantezele si mai stiu eu ce nu sunt probleme, semn e atunci cand desenezi inimioare si stelute si hieroglife sau mai stiu eu ce care nu isi au locul pe foaia de examen. Si eu si colegii mei am facut taieturi vericale, orizontale, ingrosari etc, toti elevii fac. Cum ar fi sa anuleze corectorii sute de lucrari. Nimeni nu anuleaza pentru asa ceva, nu se joaca nimeni cu viitorul unui copil in halul asta. Asa ca nu va mai panicati asa. Dupa cum vezi si supraveghetorii aia care unii sunt vai de ei, sunt panicati. Vina e a prietenei tale, ea le-a spus supraveghetorilor ca e un semn pe foaie si aia au luat foaia pentru orice eventualitate. Daca o lasa asa te asigur ca nu s-ar fi intamplat nimic.

PS: Lucrarile se corecteaza in alte judete, deci si daca ai vrea sa fraudezi examenul tot nu ai putea, iar corectorii stiu asta, asa ca nu mai intrati in disperare atata cu semnele astea. Vedeti-va de invatat si atat!

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur era la romana? Nu de alta, dar romana NU s-a dat azi.

Bula
| Bula a răspuns:

O liniuta provocata de atingerea hartiei cu pixul nu se poate considera semn. Daca ar fi asa, atunci aproape orice s-ar putea considera. happy
Cred ca, problema este mai degraba din cauza autoexigentei si emotiilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Azi s-a dat mate.
Probele de la bac se mai dau odata doar daca le pici.
Realitatea e dura... sa se invete cu ea. Daca tacea din prima nu mai avea nicio problema acum.

| sierra1 a răspuns:

"Spuneti-mi ca este vreo cale pentru a putea da din nou examenul"

nu în cazul în care ai vrea o notă mai mare. Mai dă odată dacă ia sub 5 sau dacă media fiind sub 6 nu promovează și optează pentru examen ls disciplina respectivă dar în sesiunea 2

| Raducons a răspuns (pentru sierra1):

Cu 5 poate sa promoveze daca media totala a probelor este cel putin 6,

| sierra1 a răspuns (pentru Raducons):

Nu am spus altceva ci exact asta
"...sau dacă media fiind sub 6 nu promovează"

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cacat. Poate sa intre si la taxa la o adica si daca trage tare sa treaca la stat si sa aiba bursa. Nu va descurajati din atita lucru. Mediile sunt fix un ****. Facultatea e fix un ****. Conteaza ce faci pe linga si in ce esti cu adevarat bun. Crede-ma ca stiu destule cazuri de oameni ajunsi experti in arii absolut diferite fata de ce au facut in facultate, gen facultate de drept si acum senior game producer pentru o companie mare de afara de gaming. Sau terminat limbi straine si acum programator senior.

| Elena9328 a răspuns:

Romana. Astăzi?

| Raducons a răspuns:

Din pacate nu exista nicio cale pentru a sustine din nou examenul, subiectele se dau de la minister, va putea sustine la sesiunea din vara,(din august). Trebuie sa fii alaturi de ea, nu ai ce sa faci.

| Furti explică:

Intrebarea a fost facuta publica cu intarziere.
Multumim pentru raspunsuri, ne-am obisnuit mai usor cu ideea.