| Ginu a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu niste probleme la fizica? Va rog! Ma pregatesc de teza si nu prea imi iese niste probleme. Va rog! Imi dati profilul sau scriu problemele chiar aici. Nu e neaparat toata rezolvarea ci macar niste indicatii. Multumesc mult.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa-mi scrii linistit, poate te pot ajuta...winking

| Ginu explică (pentru Bula):

Multumesc.
1. Un corp se misca accelerat. Acesta isi schimba viteza dupa formula:v=10+2.5t sub actiunea unei forte orizontale. Masa corpului=0.5 kg.
a) afla forta de tractiune.
b) daca nu s ar neglija frecarea, cu ce va fi egal coeficientul de frecare?

| Bula a răspuns (pentru Ginu):

Am gasit o pagina unde este explicat simplu si pe intelesul oricui problema:
https://www.colegiu.info/......a-elastica

Sper sa te ajute sa intelegi modul de gandire si de calcul. :)

Totodata, acest site explica foarte bine materialul scolar ce se invata la nivel de gimnaziu si nu numai...
https://www.gimnaziu.info

| sierra1 a răspuns:

îndrăznește, poate se îndură careva