| NumănumescBrBr a întrebat:

Salut TPU. Diriginta mi-a pus absența la purtare și a zis că în fiecare zi va pune dacă nu mergem la SC. E săptămână altfel și nu are sens sa merg la SC. Îmi puteți spune de când există posibilitatea să pui la purtare absente?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna '"e saptamana altfel"?
Ca tu ai obligatia sa mergi ZILNIC la scoala, nu cand nu ai chef... fiindca sa ti se scada nota la purtare si daca ajungi la 4 atunci ramai repetent!

La purtare nu se pun absente, se scad puncte din cauza absentelor acumulate la toate celelalte materii unde chiulesti.

Conform legii date de Ministerul Educatiei si invatamantului, la fiecare 10 absente acumulate la obiectele la care lipsesti, se scade 1punct la purtare!

| NumănumescBrBr explică (pentru Violleta2022):

Și eu sunt la fel de mirat că și tine. Ideea e că am primit absența la purtare nu la altă materie. Și mna... Și cu venitul zilnic ai dreptate chiar dacă este săptămâna altfel

| Violleta2022 a răspuns (pentru NumănumescBrBr):

Nu exista absenta la purtare, nu au inteles ce ti-a spus diriginta!

| NumănumescBrBr explică (pentru Violleta2022):

Am primit mesaj pe telefon de la secretariat pentru că am catalog online. Și nu sunt singurul care a primit deci nu e greșeala mea. Oricum de astăzi mă duc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NumănumescBrBr):

Mesajele sunt automate si generale, dar parintii au obligatia sa contacteze scoala si sa primeasca informatia corecta, totodata avand si obligatia sa raspunda legal in fata legii de ce nu mergi la scoala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista.
isi bate joc de tine
cum de nu ai scos chatgpt atunci sa ii zici vreo doua?

| mihai69 a răspuns:

Bine, nu are sens oricum să mergi tu la școală, nu doar în săptămâna asta. Ești mult prea bun pentru asta.

| NumănumescBrBr explică (pentru mihai69):

Nu ai înțeles! E vina mea căci am formulat greșit. Săptămâna aceasta nici măcar de profesori nu e luată în serios, excepția făcând dririga. Ideea că absente se vor pune toate săptămâna asta dar le va trece la purtare. E fucked up. Știi ce zic.

| dullcat a răspuns:

Saptamana altfel are ore ca oricare alta saptamana.Doar pentru ca vezi profesorii mai relaxati, nu inseamna ca nu o iau in serios.Nu e vacanta, ci sunt diferite activitati, unele foarte faine. Mie imi placea sa particip dar observ ca tie ti-e lene sa mergi la ele? Ca totusi de invatat nu ai, deci de ce aceasta vaicareala?

| Lioana a răspuns:

Purtarea apare ca materie in catalog si nu o poate opri nimeni pe diriginta sa puna absente in acea rubrica. Am mai auzit situatii in care s-au pus absente la purtare in saptamana altfel. Daca e „saptamana altfel" nu inseamna ca e vacanta. Trebuie sa mergi la scoala. Atata doar ca nu ai teme sau ceva de invatat dar prezenta e obligatorie.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Chiar dacă este " școala altfel" asta nu înseamnă că ești scutit de la " școală" ci te prezinți acolo ca să faceți altfel de activități.
Absente la purtare, nu ai cum.
Dar dacă depășești cele minim 10 absente nemotivate, o sa ai 1p scăzut la purtare.
Încearcă să nu chiulești sau sa lipsești atât de des, ca nu faci asta pentru diriginta, mama, tata, frați, surori... ci pentru tine și viitorul tău.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Eu nu cred ca ai inteles bine ce femeia a spus. Absenta la purtare cred ca se refera prin "inca una" adunata la absentele avute tocmai ca sa ca scada nota la purtare ceea ce e corect si perfect normal laughing Eu in liceu la fix 10 absente aveam un punct scazut la purtare. Nu mergea cu vorba buna sau cu orice altceva, 10 absente - 1 punct scazut. Faceam rost de scutiri de peste tot doar ca sa le motivez. Vrei sa stai acasa si sa nu iei absenta?laughing

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Și nouă ne-a zis diriga de asta. Cumva dacă tu ai într-o zi o activitate de 3 ore cu profesorul de română și nu vii nu are cum să-ți pună 3 absențe pe aceeași dată la română sau la orele pe care le-ai fi avut în mod normal. De aceea, ne a zis că este acea rubrică la purtare. Acum nu știu dacă este 100% adevarat sau daca exista acea rubrica la purtare unde se pot pune absente. Daca tot ai de gand sa nu mergi sa ai grija sa-ti scoti o scutire medicala, in caz de orice sa nu ti scada nota la purtare.

| 76843 a răspuns:

De cand exista "purtare" in catalog.
De ce nu are sens sa mergi la scoala? Poate nu are sens sa mergi la nici o ora. Renunta. Proprietarii de oi cauta ciobani si ciobanite la munca necalificata.