| Mihai11 a întrebat:

Salut TPU,îmi puteţi spune vă rog, care din următoarele limbi ar fi mai bună să o aleg:franceza sau spaniola?
La şcoală studiez franceza insă în ultima vreme m-am uitat şi peste spaniolă şi mi se pare usoară.Dau funda.

6 răspunsuri:
| Chamberlin a răspuns:

Alege spaniola (ea nu are atatea accente ca limba franceza, de exp: Intr-un examen la franceza trebuie sa pui accente la niste cuvinte, este mai greu nu? si mai trebuie sa tii minte si ce terminatii vin la sfarsit ce grupa sunt, deci mai bine alege spaniola) funda?

| EleSimoo a răspuns:

Conteaza si care iti place. Daca inveti o limba care nu iti place nu e tocmai ok.
Eu de exemplu am terminat clasa a XII a, biling romana-spaniola. Am alesv profilul asta pentru ca imi placea foarte mult spaniola. In plus aveam si cunostinte (vocabular, gramatica.)

Tu te referi la liceu sau? Din cate stiu, nu peste tot se studiaza spaniola.

| Mihai11 explică (pentru EleSimoo):

Mie amândouă îmi plac şi de aia întrebam, care este mai bună pentru că nu le pot invăţa pe amândouă.Ar fi prea mult.

| EleSimoo a răspuns:

Bilingv*

| FeeLGooD a răspuns:

Studiaza spaniola.Dece? Pentru ca ea te va ajuta prin tarile din America de sud foarte mult ex Argentina dar mai bine opteaza pentru portugheza.
Si in plus francezii ne iau in ras deci nu mai are rost sa le invatam limba(mai degraba ca sa te descurci in Franta invata rusa tata si ai sa vezi ca o sa-ti dea si parul de la c***e doar ca sa-i lasi in viata laughing )

| Mihai11 explică (pentru FeeLGooD):

În Mama Rusie, limba te învaţă pe tine laughing