| PaulIonut111 a întrebat:

Salut TpU! Nu stiti cumva daca sunt obligatorii examenele de clasa a 8a mai ales in perioada aceasta? Si daca nu cum se face media pentru a intra la un liceu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Evaluarea nationala este obligatorie pentru cei care au terminat cl. a VIII-a. Daca nu o sustii atunci media de admitere in liceu va fi doar 20% din media anilor de gimnaziu (cl.V - VIII), deci o medie foarte mica.

| PaulIonut111 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca ma duc la examen si iau o nota mica se ia media din clasele 5 8 si cu media de la examen sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PaulIonut111):

Media de admitere este formata din media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media anilor de gimnaziu, in proportie de 20%. Sigur ca media de admitere va fi mai mare daca sustii evaluarea nationala, indiferent cat va fi media la evaluare.

| Violleta2022 a răspuns:

Examenul de capacitate este obligatoriu, chiar si acum, cand este pandemie.
Discuta cu diriginta ta si vezi cand s-au stabilit datele examenelor, care vor fii numai scrise.

| sierra1 a răspuns:

Deocamdată se zice c-o fi examen dar eu cred că va fi admitere pe baza mediei!