| rumi36 a întrebat:

Salut TPU.
Recent am realizat ca ma pasioneaza animatia si ma gandesc ca poate fi o meserie de viitor, daca as vrea sa ma duc pe partea asta de animatie la ce facultate trebuie sa ma duc?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă la mate stai nașpa,

https://www.tpu.ro/......actionara/

și DACĂ termini liceul, fă ceva legat de arte, desen, bla-bla

Răspuns utilizator avertizat
| Scorillo a răspuns:

In Romania nu exista o facultate de "animatie". Poti sa studiezi asta doar la universitatile din afara. Singura varianta in Romania ar fi Universitatea Națională de Arte București sectia Fotografie-videoprocesarea computerizata a imaginii.
Oricum pentru a face animatie iti trebuie talent si cunoasterea macar a suitelor de programe "Adobe Creative cloud", "3DSMax", "Maya". in functie de ce vrei sa faci - 2D, 3D, animatie pentru jocuri animatie pentru film, etc. Uita-te pe cerintele de angajare de la Gameloft, Ubi Soft. Oricum e un job frumos si bine platit dar necesita si ceva cunostinte de IT