| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut TPU, și sărbători fericite! Managerul de la mine de la munca "gave me" liber săptămâna aceasta (am scris așa pentru ca nu știu de ce, nu ma lasă sa postez) miercuri și *sâmbătă-1 Ianuarie*, aceasta fiind oricum zi liberă, deoarece mall ul este închis. L-am întrebat odată de ce avem doar un liber+ liberul acela de 1 Ianuarie. Și a dat niște răspunsuri seci, cum ar fi: pai doua libere trebuie sa ai pe săptămâna. I-am spus a doua oară pe wapp, și mi-a zis ca de ce am așteptat sa plece el de la munca ca sa scriu pe grup, și ca acum ce... vreau 3 libere săptămâna asta? iar eu i-am spus motivul exact-pentru ca am avut timp de gândire mai mult și nu m-a grăbit nimeni sa răspund.
Spuneti-mi și voi, sunteți de părere cu mine ca ar fi trebuit ca fiecare sa aibă încă o zi liberă in afara de cea de 1 ianuarie in care oricum e liberă?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cum merg treburile in tara nu e de mirare sa ai mai putine libere, in Spania exista 14 zile de sarbatoare pe an, daca cade vineri cade luni 4 zile off si tot asa, in GB au 8 la fel cade sambata sau duminica se trece luni sau vineri sambata duminica. Faza naspa e ca din zilele de sarbatoare se trage concediul deci 28 zile ramai cu 20 1 luna ar fi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| PleşaMihai21 explică (pentru sadrian46):

Am nevoie de un răspuns concret. Sau poate lucrezi din aceeași poziție, de manager, și nu poți dezvălui secretele din spatele firmei... straight face

| Catrice a răspuns:

Probabil scriseși greșit și nu.ți-o plăcut cum corecteazăhee hee
Lul vreau și eu un șef care să-mi dea zile libere de la el.

| PleşaMihai21 explică (pentru Catrice):

Nu prea îți înțeleg răspunsul. Al doilea liber mi l-a dat fix in ziua in care oricum toată lumea e liberă, adică a doua zi după revelion!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Deci ti-a dat liberele legale. Vrei mai multe, faci cerere, si daca ai zile de concediu ramase, ar trebui sa iti aprobe.

| Catrice a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Înseamnă că nu știi ce ai întrebat. Lasă-mă să-ți reamintesc:
"sunteți de părere cu mine ca ar fi trebuit ca fiecare sa aibă încă o zi liberă in afara de cea de 1 ianuarie in care oricum e liberă?"
Răspunsul era ca primești liber doar zilele legale, dacă nu faci cerere de zile de concediu cu 2 săptămâni înainte.

| Genevaaa a răspuns (pentru Catrice):

Efectiv n-ai dat niciun raspuns si mai si ai pretentii de user al anului laughing))))

| Catrice a răspuns (pentru Genevaaa):

Se numesc răspunsuri subtile, ce știu începătorii.
Presupun ca tu ești aia care imediat după a dat vot negativ la același răspuns la care mi-ai dat reply. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Managerul de la mine de la munca "gave me"  laughing a fost bună asta. Romgleza.

| 4ndr33y a răspuns:

Hold on, nu cred ca I get ceea ce you try to zici.

| PleşaMihai21 explică (pentru 4ndr33y):

M-ai ajutat foarte mult, mulțumesc

| PleşaMihai21 explică:

Deci, scuzați mi expresia aia, pur și simplu nu mă lăsa sa postez întrebarea dacă scriam aia in romana. Cei de la staff ar trebui sa mai lucreze la pagina asta, are cam multe erori

| PleşaMihai21 explică:

Am mai lucrat înainte, iar in zilele in care picam liber fix de Crăciun, mi se plătea ziua, fie cu ore, fie cu bani, in funcție de cum accepta fiecare firma in parte.