| paul0507 a întrebat:

Sunt clasa a 8a si as cam avea nevoie de niste sfaturi in asa fel incat sa am media de la evaluarea nationala in jur de 9.50-9.60 incat sa intru la un liceu bun din Arad. Si in plus, cam de cand ar trebui sa incep sa merg la meditatii? Semestrul 2? (la mate fac deja zic de romana).
P.S. eu sunt cam slabut la mate adica la clasa sunt de 5-6, credeti ca daca ma pun serios la meditatii sa exersez o sa pot scoate un 9.50 la mate?

11 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Ai toate șansele sa iei o nota bună dacă îți dai silința și lucrezi singur. Dacă reușești sa înveți lecțiile la zi și sa le înțelegi și la ore te duci sa pui întrebări și sa insiști pe ce ți se pare mai greu te vei descurca. La română poți învăța singur comentariile (dacă ai prof bun la clasa le poți învăța pe cele predate, dacă nu, poți sa le iei de la proful de la ore), iar la ore poți face prima parte de subiecte și sa îți explice structura textului argumentativ. Și dacă tu te pui sa faci variante, îți vei aminti ce ai învățat și vei vedea ce mai trebuie sa înveți. Sigur, acum nu e încă toată materia predata. Dar dacă ești constant și nu renunti pe parcurs vei reuși happy

| paul0507 explică (pentru WhiteLife):

La romana sunt foarte bun, de 9 la clasa si prind tot din clasa ca am o profesoara foarte buna. Problema este la matematica unde am un cretin de profesor. Noroc ca am unul bun in particular, stii?

| WhiteLife a răspuns:

Atunci înseamnă că la romana e aproape ca și când ai luat examenul happy și te poți axa pe mate, la română doar sa repeți. Dacă ești de felul tău silitor și perseverent nu ai cum sa nu iei nota bună. Poți recupera acum, mai ales ca la ore proful îți explica. Și gândește-te ca subiectul 3 și o parte din subiectul 2, la mate, sunt doar materia de a 8-a, dacă nu ma înșel. Asta înseamnă că dacă înveți bine materia de acum o să-ți crească mult nota.

| Yurisa a răspuns:

Ar trebui sa te apuci de pe acum la romana
si da, poti scoate o nota buna la mate. Primele doua subiecte sunt usoare

| paul0507 explică (pentru Yurisa):

Pai nu stiu fratele meu a facut meditatii doar in ultimele 2 luni de scoala inainte de examen. (el a avut si o profesoara mai buna la matematica si la fel de buna la romana). Si la matematica a luat 9.8 si romana 9.5 (in 2015)

| Yurisa a răspuns (pentru paul0507):

Tu nu esti fratele tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa mergi la un liceu de prestigiu. Acolo te chinuie si mai mult. Poti sa inveti lejer si in scoli mediocre

| 1231242 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salutări!

Așa e gen, mediocritatea nu se mai caută...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1231242):

Unii oameni isi chinuie viata pentru a fi grozavi. Nu merita. Pacat.

| alex15ccc a răspuns:

Apuca-te cat mai repede de meditatii, este multa materie. si eu eram de 6 la mate si am luat 9, 60 la mate cu meditatii, eu m-am apucat de invatat din vara si invatam aproape in fiecare zi.
este foarte bine ca vrei sa inveti pentru un liceu bun, lumea te va vedea ca pe un om cult daca termini un liceu bun.
eu sunt acum a10a si din ce am observat se da din ce in ce mai usor examenul, oricum, simularile o sa fie mai grele decat examenul in sine.

ce profil vrei? eu am fost la filologie si m-am mutat la stiintele naturii (vreau sa dau la medicina)

daca m-ai vrei sa vorbim, da-mi mesaj.

| STSickSide a răspuns:

Un sfat ar fi să inveți!?