| Zozohun a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si as vrea sa intru la un liceu cat mai bun.
La matematica stau bine (fac meditatii, stiu de nota 8-8.50)
La romana e mai nasol, pentru ca nu fac meditatii si e mai greu la română ca nu prea stiu foarte multe ca in 5-8 nu am avut profesori foarte buni.
As vrea sa ma sfătuiți ce sa fac sa iau si la romana o nota de 7-7.50
Care sunt chestiile cheie la romana?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"As vrea sa ma sfătuiți ce sa fac sa iau si la romana o nota de 7-7.50"

Dacă profa (profu) nu vă ajută cu recapitulări și alea-alea, atunci răspunsul e banal și demodat: pune mâna pe carte, mai ai vreme, cam o lună

| Zozohun explică (pentru sierra1):

Daca profa nu ne ajuta, din ce sa învăț eu? De aia am si pus întrebarea.

| sierra1 a răspuns (pentru Zozohun):

Da ce dreak faceți la ore?

| Extraterestru2 a răspuns:

Trebuie doar să respecți cerințele date. Poți căuta pe net definițiile și trăsăturile operelor ca să le folosești la compunerea de la subiectul I (le știam perfect pe atunci, am luat 8, 95 la română). În rest, multă atenție și încearcă să scrii "pompos", dar nici să nu exagerezi. Adică, să folosești și termeni pe care nu îi folosești în viața de zi cu zi, dar nu chiar la tot cuvântul.
La Subiectul 2, sunt doar chestii de gramatică pe care le poți căuta tot pe internet. Rezolvă cât mai multe modele de EN și vezi ce nu știi.
Baftă și spor la învățat!