| Vecgd7 a întrebat:

Salut TPU.
Trec clasa a 8 a și la tema de vacanta am primit foarte multe modele și subiecte de evaluare nationala, astfel sa fac ex care țin de clasele 5-7. Dar am observat ceva.
În primul rand, ma încurc la ex de departajare (cele de geometrie plana)
Dar cred ca cel mai rau este ca din neatenție pun răspunsul greșit la ex de la subiectul 1 (acele exerciții extrem de simple). Probabil sa fie de la oboseala (sau poate de la stres) pentru ca am făcut pana acum, astazi vreo 3 4 ore de matematica, rezolvând numai variante.
Am o profesoara severa dar totuși am media 10, la evaluarea de clasa a 6 a am luat tot 10, astfel ma credeam priceput la matematica, dar dacă din greșeală semnez punctul b in loc de c la primul subiect de la examen, pierd puncte într-un mod tâmpit.
Cum pot sa ma asigur ca nu voi greși din neatenție exercițiile simple?

3 răspunsuri:
| IamDavidC a răspuns:

Trebuie să te verifici de mai multe ori la subiectul I. Nici măcar nu îți ia așa de mult. Trebuie să ții minte că poți pierde 5p dacă greșești una dintre grile ceea ce este enorm. În rest îți sugerez mai mult exercițiu, o să vezi că toate problemele o să-ți dea din prima după un anumit număr de exerciții.

| Vecgd7 explică (pentru IamDavidC):

Da, la vele de la primul subiect le fac pe toate corect, dar în loc sa scriu a scriu b ca prostul

| IamDavidC a răspuns (pentru Vecgd7):

Păi atunci trebuie pur și simplu mai multă atenție. Înseamnă că nu este o problemă așa degrabă trebuie doar să fii cu mintea acolo atunci când faci testul. Ca să fii sigur de chestia asta poate face teste contracronometru și o să te perfecționezi. 2 ore stai focusat la masă și rezolvi toate problemele. Încadrarea în timp este un factor decisiv acolo…
Ți-o spun din propria experiență. Am luat niște note foarte mari (9.90 română, 9.95 matematică), iar acum sunt mulțumit de toată munca pe care am depus-o de-a lungul celor 4 ani. Îți urez succes la învățat!