| Mehico a întrebat:

Salutare, doresc sa urmez o facultate de medicina... si ma gandesc sa dau la Tg.Mures dar din cate am auzit facultatea nu este acreditata si diplomele nu sunt recunoscute international...Este adevarat? Va multumesc pentru ajutor

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. UMF Tg.Mures este acreditata, figurand la pozitia 44 din anexa nr.1 la HG 916/2005. Numai bine!

| Mehico explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de ajutor. Am citit hotararea de guvern dar am vazut urmatoarele Art. 1. - Se aprobă structura instituŃiilor de învăŃământ superior acreditate sau autorizate să funcŃioneze
provizoriu, pe facultăŃi si departamente, prevăzută în anexa nr. 1.
dar nu imi dau seama ca reprezinta acel provizoriu... daca ma poti lamurii ar fi grozav big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mehico):

Conform prevederilor din Anexa nr.1 la Legea educaţiei naţionale, nr.1/2011, citez:
"4.Autorizarea de funcţionare provizorie este procesul prin care unitatea/instituţia de învãţãmânt/organizaţia interesatã, pe baza evaluãrii externe realizate, în condiţiile prezentei legi, de cãtre agenţiile de asigurare a calitãţii autorizate sã funcţioneze pe teritoriul României, dobândeşte calitatea de furnizor de educaţie, prin hotãrâre a autoritãţii administraţiei publice locale competente, respectiv prin hotãrâre a Guvernului. Autorizarea de funcţionare provizorie conferã dreptul de organizare a admiterii, precum şi de organizare şi desfãşurare a procesului de învãţãmânt."

3 răspunsuri:
| emmaemmanuella a răspuns:

Buna.De ce nu incerci la Cluj? Nu stiu sigur, dar am auzit ca la Tg Mures ar fi ceva probleme in acest domeniu. Sfatul meu este totusi sa mergi la Cluj deoarece acolo stiu sigur ca este acrediatata si este si un sistem mult mai bun si fara probleme.Mult succes.