| Herr a întrebat:

Salutare, m-am uitat prin Noul Testament de curand, si la Nasterea Domnului nu am gasit nimic despre Craciun, sau mos Craciun.Imi poate da cineva un pasaj din Biblie unde este specificat de Craciun?
Am cautat despre Craciun pentru ca am o banuiala. Daca este adevarat ca nu este vorba despre Craciun prin Biblie o voi zice.

Răspuns Câştigător
| saymoon a răspuns:

Intr adevar, banuiala ta se confirma.In Biblie nu este specificat nimic despre Craciun, despre Mos si altele.
Doar nasterea pruncului Iisus si atat.
Populatia a adaptat aceasta sarbatoare sfanta, intr una comerciala, pentru ca i a gandeste te : Cand au cel mai mare procent de vanzare comerciantii?
Raspuns : de Craciun, pentru atunci se cumpara cu disperare alimente si alte produse(cadouri, imbracaminte, etc).
Cati dintre noi atunci cand auzim de Craciun, ne gandim la nasterea pruncului, si nu la cadouri, Mos Craciun, zapada, etc.
Putini, chiar foarte putini.
In Biblie nu spune absolut nimic, ca sa nu o mai lungesc cu teoriile mele.
Numai bine.

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu! in biblie nu este specificata ziua in care s-a nascut Christos! chestia cu 25 decembrie a fost luata la vreo 400 de ani dupa moartea lui Hristos pentru a pica tocmai dupa sfantul Nicolae msfant nordic foarte cunoscut!
de fapt se crede ca Iisus s-ar fi nascut in mai, dar nimeni nu stie cu exactitate!
faza cu Mos Craciun! ...mos craciun logic ca nu are nicio treaba cu Biblia fiindca el nu este creat de Biblie ci de o companie numita...(Coca Cola ) In 1900 Coca Cola l-a inventat pe mos craciun si i-a dat culorile specifice ros alb, dupa culorile lui! pana atunci lumea credea in mos nicolae! mos craciun e un fel de trend, nu este nici decum o sarbatoare! chestia cu mos craciun pica pe 25 decembrie fiindca este cea mai importanta sarbatoare crestina, si s-a vrut ca cu aparitia lui mos craciun si chestia cu cadourile imprumutata de la sfantul nicolae, sarbatoarea de craciun sa devina si mai cunoscuta! intreaba un copil ce e pe 25 decembrie si mai mult ca sigur o sa zica asa : 1) vine mosu, 2) s-a nascut Hristos! mi se pare mie sau e o ordine inversa aici?

Apache
| Apache a răspuns:

@ eu ma gandeam ca e reclama la coca cola... da tu crezi ce vrei big grin

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Nu exista asa ceva

| byoana a răspuns:

Eu stiu ca acolo unde s-a nascut Hristos in grajd acel grajd era al unui om numit Craciun si asa s-a nascut povestea cu mosu si altele.

| Herr explică:

@apache
Foarte bine apache. Din cate am citit eu, cu dovezi desigur, mos craciun ar fi de fapt diavolul, care vrea sa faca toti copii sa nu creada in Iisus. Cel care a scris biblia satanica a spus si ca Fantezia este arma Satanei.Mos craciun este o fantezie.

| SEAL a răspuns:

Craciunul e facut pentru a taia porcu nu are nicio legatura cu nasterea cuiva cel putin la noi

| Laminin a răspuns:

Hei!
Craciunul este o sarbatoare pagana. Nu are ce cauta craciunul in biblie caci noi ne amintim de Nasterea lui Isus...nu de mos craciun.Noi,adica foarte putini oameni isi mai aduc aminte de Nastere...
Gbu :]

| Mişu_7703 a răspuns:

Mos craciun e o inventie coca-cola recentalaughing. silly man.